Situácia v sociálnych službách je mimoriadne vážna, opatrovateľky sú vyhorené a nízke platy ich vyháňajú za hranice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračná, www.gettyimages.com

Situácia na Slovensku sa rapídne zhoršila nielen v zdravotníctve, ale aj v sociálnych službách. Odchod opatrovateliek do zahraničia a dlhodobo najnižšie mzdy boli pritom súčasťou systému sociálnych služieb už v minulosti.

Poddimenzované mzdové podmienky

V súčasnosti tieto problémy nielen pretrvávajú, ale eskalujú. V tlačovej správe na to upozorňuje Komora opatrovateliek Slovenska (KOS).

Pri zdražovaní sa podľa komory nikto nezaoberá ležiacimi a imobilnými prijímateľmi, či si majú z čoho kupovať lieky a zdravotnícke pomôcky, ale ani opatrovateľkami, ktoré pracujú za minimálne mzdy.

Akútny nedostatok opatrovateliek

Upozorňuje, že opatrovateľky majú dlhodobo najnižšie mzdy v rámci hospodárstva a pritom ich každodenné fyzické a psychické nasadenie robí túto prácu jednou z najťažších, ale aj najprínosnejších pre spoločnosť.

„Keď hovoríme, že máme problém s personálom v zdravotníctve, tak v sociálnych službách to vynásobme dvomi. Máme akútny nedostatok a vyhorenie opatrovateliek. Opatrovateľky v terénnej službe pracujú dlhodobo za minimálnu mzdu, niekedy aj celý svoj život,“ tvrdí predsedníčka KOS Dana Grafiková.

KOS podľa jej šéfky dlhodobo navrhuje zvýšiť opatrovateľkám platy. Finančná covidová pomoc pritom podľa Grafikovej v minulosti obišla v prvej aj druhej vlne množstvo opatrovateliek, pretože po pandémii už neboli v pracovnom pomere u poskytovateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana Grafiková
Firmy a inštitúcie KOS Komora opatrovateliek Slovenska