Sklerózou multiplex trpia na Slovensku tisíce ľudí, jej včasná diagnostika umožní viesť kvalitný život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skleróza multiplex
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku je približne 10-tisíc ľudí diagnostikovaných so sklerózou multiplex. Cieľom podujatia Od Tatier k Dunaju je rozšíriť povedomie o tejto diagnóze, príznakoch, liečbe, a tým pomôcť k včasnej diagnostike i podpore pacientov s týmto ochorením.

Jedným z hlavných príznakov ochorenia sklerózy multiplex je zhoršená koordinácia pohybu. Pacientski účastníci podujatia však dokazujú, že najďalej sa dá zájsť so správnou liečbou, zdravým životným štýlom a predovšetkým odhodlaním.

„Aj keď je SM zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, vieme ho v súčasnosti efektívne liečiť. Dostupná chorobu modifikujúca liečba môže výrazne spomaliť progresiu ochorenia. Dôležité však je začať s liečbou čím skôr. Včasne diagnostikovaný pacient môže viesť kvalitný život. Tým, že je sclerosis multiplex celoživotné ochorenie, liečba je dlhodobá,“ povedal prednosta neurolgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity František Jurčaga.

Veľký prínos pre pacientov preto má podľa neho aj podporná terapia, ako úprava stravovacích návykov, dostatok spánku, či primeraný pohyb a psychická pohoda.

Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.

Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom života. Medzi prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín a iné.

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov a dlhšie a približne tretina z pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia.

Približne tri až päť percent tvoria ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne.

Podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti a nediagnostikovaných pacientov o tomto ochorení, každoročne organizujú pacienti Združenia sclerosis multiplex Nádej.

Pridanou hodnotou je športový zážitok, ktorý láka podporovateľov po celom Slovensku.

Každoročne pripravujú novú trasu slovenskými mestami, v ktorých na zastávkach s kultúrnymi podujatiami informujú obyvateľov o skleróze multiplex.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Jurčaga
Firmy a inštitúcie SZU Slovenská zdravotnícka univerzita