SLeK očakáva od novely o liekoch zlepšenie situácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky_zelene
Foto: MorgueFile.com

Podľa 1. viceprezidenta Slovenskej lekárnickej komory Tomáša Turiaka nová legislatíva nebude „liekom na všetko“. 

Od začiatku budúceho roka nadobudne účinnosť novela zákona o liekoch. Ako uviedol 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Tomáš Turiak v rámci konferencie Nedostatok humánnych liekov v EÚ, od Nového roka očakáva komora zlepšenie situácie v oblasti nedostatkových liekov.

„Sami sme len v očakávaní, lebo iné krajiny zaviedli už podobnú legislatívu. A napriek tomu u nich problém paralelného obchodu alebo nedostatku liekov stále pretrváva,“ povedal.

Viceprezident poznamenal, že nová legislatíva nebude „liekom na všetko“. Ministerstvo zdravotníctva sa bude podľa Turiaka v postupných krokoch učiť, ako zákon novelizovať a zdokonaľovať.

„Je obava, že spoločnosti, ktorých hlavným biznisom je paralelný export, si ešte teraz chcú zabezpečiť nejaké finančné prostriedky nadmerným vývozom,“ upozornil zástupca komory s tým, že obava je na mieste.

Ceny zatiaľ rastú postupne

Zhoršovanie dostupnosti liekov však momentálne SLeK vníma ako lineárne. „Nie je to veľmi skokovité, aspoň čo môžem povedať sám za seba,“ dodal Turiak.

Novelu zákona o liekoch schválil parlament 19. októbra. Účinnosť nadobudne od začiatku budúceho roka, niektoré opatrenia až od 1. apríla 2017. Právna úprava sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia.

Jej cieľom je okrem iného odstránenie opatrení, pre ktoré Európska komisia začala konanie proti Slovenskej republike o porušení Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Zodpovednosť za dostupnosť daného lieku sa podľa novely presúva na držiteľa registrácie kategorizovaného lieku. Ten má zákonnú právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni.

Na konferencii o nedostatku liekov v EÚ sa zúčastňujú generálni riaditelia sekcií farmácie a liekovej politiky z krajín EÚ, kandidátskych krajín a krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA), spoločne s riaditeľmi liekových agentúr a ďalších významných predstaviteľov národných liekových agentúr a asociácií v Európe.

Medzi hostí konferencie patrí aj Ján Klimas z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, riaditelia slovenského a českého štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Agnes Mathieu-Mendes z Európskej komisie, či Brendan Cuddy z Európskej liekovej agentúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať