Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnecnica.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FreeImages.com
9. 05. 2016 12:08 Ostatné od SITA

Slnečnicu vďaky dostane 28 ľudí

Pacienti so sklerózou multiplex v piatok ocenia tých, ktorí sa o nich najlepšie starajú.

Slnečnicu vďaky za príkladnú starostlivosť o pacientov so sklerózou multiplex (SM) dostane v piatok 28 ľudí. Akcia s názvom Benefícium „Slnečnica vďaky SZSM“, zároveň odštartuje aktivity k Svetovému dňu SM – World MS day. Informovalo o tom Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM).

„Slnečnicou vďaky SZSM tento rok po prvýkrát obdarujeme najlepších slovenských dobrovoľníkov, osobných asistentov a opatrovateľov, ktorí svoj život zasvätili ľuďom s diagnózou SM,“ uviedla prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová.

Dobrovoľník pomáha chorým bez nároku na odmenu, asistent dostáva príspevok, ktorý rozdeľuje samotný pacient. Opatrovateľ je príbuzný pacienta a výška jeho príspevku sa odvíja od celkového príjmu rodiny.

Víťazov týchto troch kategórií zvolilo 24 regionálnych klubov Slovenského zväzu sclerosis multiplex (SZSM). Zväz ocení tiež lekárov, ktorí okrem odbornosti prejavili aj porozumenie a láskavosť, dodala Fajnorová.

Ocenia lekárov, asistentov, opatrovateľov aj dobrovoľníkov

Pamätný list, slnečnicu a cestovné hodinky, ako symbol času, ktorý pacientom s SM venujú, dostane dvanásť dobrovoľníkov, štyria osobní asistenti, osem opatrovateľov a štyria lekári.

Jedným z nich je neurológ a špecialista na SM, Branislav Brežný z nemocnice v Považskej Bystrici. SM lieči už takmer 40 rokov. „Súčasná medicína už natoľko pokročila, že môžeme našim pacientom ponúknuť modernú biologickú liečbu, a predĺžiť tak aktívne obdobie ich života až o 15 rokov,“ uviedol Brežný.

SM sa týka prevažne mladých ľudí, väčšinou sa objaví medzi 20. až 40. rokom života. „Zatiaľ čo pred 30 rokmi sme nemali takmer žiadne možnosti ako ich liečiť, teraz máme k dispozícii širokú škálu liekov a len vyberáme, ktorý je pre pacienta ten najlepší,“ dodal Brežný.

Podľa neho je dôležité nespoliehať sa pri diagnóze iba na prístroje, ale tiež na vlastné skúsenosti a pozorovania.

Slnečnicu vďaky SZSM dostane v kategórii Opatrovateľka Mária Kovačiková. Najskôr začala do Klubu SM Trnava sprevádzať chorého manžela, neskôr sa zapojila do všetkých aktivít, a teraz klubu vypomáha ako hospodárka – bez nároku na odmenu.

V kategórii Dobrovoľník si pre Slnečnicu vďaky SZSM príde napríklad Imrich Horváth z Bratislavy. SM má jeho žena a spoločne sa v SM klube Dunaj angažujú už 20 rokov.

V kategórii Osobný asistent dostane cenu Ľubomír Kuracina. Štyridsaťdeväťročný strojár sa stará nielen o svoju chorú manželku, ale tiež pomáha kamarátke s rovnakou diagnózou a obidvom sa snaží „skvalitniť“ úroveň života na invalidných vozíkoch.

Sclerosis multiplex

  • Chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktorého príčina nie je doteraz známa. Toto ochorenie prepuká väčšinou v mladšom veku, častejšie postihuje ženy.
  • Pre SM je typické striedanie obdobia záchvatov (atakov) a obdobia zdanlivého pokoja. Tento proces je nepredvídateľný, a preto i liečba či prevencia je ťažká.
  • Na celom svete trpí roztrúsenou sklerózou 2,5 milióna ľudí, na Slovensku sa odhaduje počet pacientov na 8 tisíc, približne tritisíc z nich podstupuje biologickú liečbu.
  • Choroba sa vyskytuje hlavne v stredných a chladnejších zemepisných šírkach. Rizikovými faktormi onemocnenia sú okrem genetickej dispozície EB vírus, fajčenie a nedostatok vitamínu D.

Odporúčané články

Lekárske odbory udelili Cenu Dávida Bielym srdcom ocenili sestry a pôrodné asistentky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Premiér Pellegrini chce odísť zo Smeru, Fico mu však údajne núka prvé miesto na kandidátke Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X