Slovenské kúpeľníctvo potrebuje viac pozornosti zo strany štátu, tvrdí šéf Kúpeľov Sliač

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KÚPELE: Prezentácia rekonštrukcie kúpeľov Sliač
Riaditeľ spoločnosti Kúpele Sliač Martin Beňuch. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Kúpeľníctvo a liečivé prírodné pramene na Slovensku si vyžadujú viac pozornosti zo strany štátu.

Konštatuje to riaditeľ štátnych Kúpeľov Sliač Martin Beňuch, podľa ktorého vznik novej vlády SR a poslaneckého zboru NR SR otvára príležitosť nielen pre lepšie a komplexnejšie zakotvenie úlohy kúpeľníctva v systéme manažmentu pacienta.

Chýba strategický dokument

Riaditeľ očakáva aj adekvátne financovanie komplexných zdravotníckych služieb a individuálnych zdravotných výkonov poskytovaných v prírodných liečebných kúpeľoch.

Zároveň je to podľa neho šanca na vytvorenie strategického dokumentu, ktorý bude výsledkom medzirezortnej spolupráce Ministerstva zdravotníctva SR a pripravovaného Ministerstva športu a cestovného ruchu SR.

Úloha kúpeľníctva a liečivých prírodných prameňov je podľa Beňucha dôležitá z viacerých aspektov.

„Od prvotnej liečby, cez ochranu prírodného bohatstva a dedičstva, rozvoj regiónov prostredníctvom cestovného ruchu, až po podporu zamestnanosti či exportu služieb prostredníctvom incomingu návštevníkov zo zahraničia. Je určite mnoho tém a problematických bodov, ktoré sú väčšou prioritou aj v zdravotníctve, no pri správnom nastavení systému môžeme byť významnou oporou v prevencii a významnými subjektmi v poskytovaní rehabilitácie v širokom spektre indikácií,“ popisuje riaditeľ Kúpeľov Sliač.

Majú konkrétnu predstavu

Beňuch oceňuje, že v Programovom vyhlásení vlády (PVV) sa nachádza prísľub novej vlády, zamerať sa na rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a zvýšenie unikátneho potenciálu prírodných zdrojov Slovenska.

„Môžem skonštatovať, že zástupcovia kúpeľov majú konkrétnu predstavu o tom, ako by sme mohli dosiahnuť efektívnejšiu spoluprácu s rezortmi a ich úradmi a najmä zlepšiť starostlivosť o pacienta. Naše predstavy sú adekvátne hodnote prírodného bohatstva, o ktoré sa dlhodobo staráme, no zatiaľ stále nedostatočne využívame jeho potenciál v zdravotníctve i cestovnom ruchu,“ tvrdí riaditeľ.

K tomu, aby sa procesy zlepšili a agenda naštartovala, by podľa riaditeľa sliačskych kúpeľov pomohlo zriadenie špeciálnej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorej úlohou by bol vznik strategického dokumentu pre dlhodobý rozvoj a uplatnenie služieb prírodných liečebných kúpeľov a liečební v Slovenskej republike.

Dôležité je tiež venovať pozornosť financovaniu výkonov a služieb v kúpeľoch a liečebniach, podpore budovania lôžkových kapacít na rozšírenie rehabilitačných pracovísk, obnove vedecko technických kapacít v oblasti balneológie a balneoterapie.

Infraštruktúra a investičný dlh

V neposlednom rade je tu oblasť infraštruktúry a znižovanie investičného dlhu, ktorá vplýva na kvalitu poskytovaných služieb v kúpeľníctve a úroveň starostlivosti, údržby a rozvoj prírodných liečivých zdrojov.

„V Kúpeľoch Sliač významne pociťujeme investičný dlh, ktorý spôsobil uzavretie niektorých liečebných domov. Mnohé z nich, nielen u nás, sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Máme ambíciu rozvíjať toto územie a poskytovať adekvátnu úroveň služieb pre klientov. Aj preto intenzívne pracujeme na projekte obnovy a cítime, že nájdeme oporu aj v novom vedení našich akcionárov,“ dodáva Beňuch s tým, že Kúpele Sliač môžu byť príkladom, ako sa dajú postaviť na nohy či ďalej rozvíjať aj ďalšie kúpele, kúpeľné liečebne a kúpeľné miesta na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Beňuch
Firmy a inštitúcie Kúpele Sliač a.s.