Slovenské zdravotníctvo je podľa Druckera štandardné

Drucker
Foto: SITA / Diana Černáková

Pritom 23. miesto v rebríčku EHCI v predchádzajúcom roku nebolo podľa ministra zaslúžené a krajina na tom už v roku 2016 bola v skutočnosti lepšie.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker je rád, že slovenské zdravotníctvo sa dá označiť za štandardné v rámci Európy. „Je to dobrá správa pre pacientov i zdravotníckych pracovníkov,“ povedal na utorňajšom brífingu Drucker.

Reagoval tak na rebríček Euro Health Consumer Index (EHCI), ktorý vypracovala švédska organizácia Health Consumer Powerhouse. Slovensko sa v ňom umiestnilo na trinástom mieste a polepšilo si tak o desať priečok. Pritom 23. miesto v predchádzajúcom roku podľa Druckera nebolo zaslúžené a krajina na tom už v roku 2016 bola v skutočnosti lepšie.

Pomohli zmeny v CT

Správa EHCI pripisuje zlepšenie umiestnenia SR najmä dobrému výsledku v oblasti dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Jedným z pozitívne hodnotených indikátorov bola aj dostupnosť vyšetrenia na CT do 7 dní. Podľa Druckera k tomu prispela zmena vo financovaní vyšetrení na CT. Zvýšil sa tak počet vyšetrení a skrátilo čakanie.

„Pacienti lepšie vnímajú aj stav našich urgentov a otázku tzv. čakačiek na veľké elektívne chirurgické zákroky,“ vymenoval Drucker.

Minister pripustil, že slovenské zdravotníctvo má stále nedostatky v oblasti prevencie, výstupov a liekov. „Mnohé zmeny sme už spustili, či už ide o transplantácie obličiek či o dialýzy,“ povedal Drucker. Pripomenul tiež začiatok ostrej prevádzky e-Zdravia, ktorého absenciu v roku 2017 EHCI Slovensku vyčítal.

Dostupnosť dobrá napriek výmenným lístkom

Rebríček EHCI pozitívne hodnotil aj priamy prístup k špecialistom, aj keď na Slovensku existuje systém výmenných lístkov, keď sa bez odporúčania všeobecného lekára dá dostať len k niektorým špecialistom.

Ako však upozornil riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, skóre nebolo maximálne. Health Consumer Powerhouse pritom pri hodnotení vychádzal z odpovedí pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom