Slovenské zdravotníctvo vo viacerých ukazovateľoch zaostáva, v nemocniciach chýbajú tisíce zdravotníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Efektívne zdravotníctvo posilňuje blahobyt obyvateľstva a významne prispieva k hospodárskemu rastu. Napriek veľkosti a dôležitosti tohto sektora v štrukturálnych politikách existuje stále priestor na jeho zlepšenie. Uviedlo to ministerstvo zdravotníctva v dôvodovej správe k návrhu tzv. programovej vyhlášky.

V tomto roku by do slovenského zdravotníctva malo smerovať necelých 8 miliárd eur, čo predstavuje druhú najväčšiu položku vo verejných financiách, hneď za dôchodkami.

„Tieto výdavky sú v súlade s ekonomickými možnosťami krajiny,“ tvrdí rezort zdravotníctva. Vyspelé ekonomiky zvyknú investovať do zdravotníctva viac, často rýchlejším tempom než rastie ich hospodárstvo, obdobné sa deje aj na Slovensku.

Výdavky na zdravotníctvo sa ešte zvýšia

Verejné výdavky na zdravotné poistenie majú v tomto roku dosiahnuť 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

„Podľa posledných dostupných porovnateľných údajov, ktoré nezohľadňujú pandemické výdavky, Slovensko vynakladá na zdravotnú starostlivosť viac než priemer ostatných krajín V4,“ uviedlo ministerstvo.

Rozpočet predpokladá, že v porovnaní s rokom 2015 sa do roku 2024 výdavky na zdravotníctvo zvýšia takmer o 90 %, pričom sa podľa prognóz očakáva, že HDP za rovnaké obdobie vzrastie o 64 %.

Zaostávame za susedmi aj zvyškom EÚ

Vo výsledkoch podľa ministerstva zdravotníctva zaostávame za susedmi aj zvyškom Európskej únie, zlepšenie je pomalé. Každoročne pripadá na 100-tisíc obyvateľov až 169 úmrtí, ktorým by bolo možné predísť prostredníctvom včasnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti.

V ostatných krajinách V4 je takýchto úmrtí 149 na 100-tisíc obyvateľov. Aj očakávaná dĺžka života na Slovensku zaostáva, najmä u mužov.

Novorodenecká úmrtnosť je výrazne vyššia ako v krajinách EÚ. Slovensko podľa ministerstva dosahuje horšie výsledky ako krajiny s podobnými výdavkami a pri zohľadnení demografie dokonca horšie výsledky ako krajiny s podstatne nižšími výdavkami. Porovnanie so zvyškom V4 nám dáva obraz primerane dosiahnuteľných výsledkov.

Nedostatok zdravotníkov je dlhodobý problém

Jednou z najväčších výziev zdravotníctva je personál. Na Slovensku je dlhodobý nedostatok zdravotníckeho personálu, obzvlášť sestier, pričom kvalitný zdravotnícky personál je nevyhnutným predpokladom pre kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ako aj spokojnosť pacienta.

„V ústavnej zdravotnej starostlivosti chýba takmer 6-tisíc zdravotníkov, čo predstavuje približne 10 percent celkovej pracovnej sily potrebnej v roku 2023,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR