Slovensko má chabé výsledky v predčasnej diagnostike srdcových vád u detí, systém ich tak často vystavuje obrovskému riziku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novorodenec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku sa narodí 400 detí s vrodenou chybou srdca ročne a až polovica z nich sa pre oneskorenú diagnostiku ocitne v ohrození života.

Včasná diagnostika

Tomu sa však dá predísť, a to vyšetrením srdiečka bábätka počas morfologického skríningu v 22. týždni tehotenstva.

Skúsený prenatálny diagnostik vie fungovanie srdca posúdiť aj medzi 11. až 13. týždňom gravidity, avšak takéto skoré vyšetrenie je určené len pre prípady s rodinnou anamnézou. V tlačovej správe to uviedla manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.

Na vrodené chyby srdca sa vlani liečilo podľa VšZP vyše 11-tisíc detí. Len v 35 percentách prípadoch je chyba diagnostikovaná v prenatálnom štádiu.

Bábetká v kritickom stave

V Českej republike je až 80 percent prípadov vrodených chorôb srdca odhalených ešte počas tehotenstva. „Ak sa vrodená choroba srdca odhalí až po narodení, stáva sa, že bábätko k nám príde v ťažkom stave. Napríklad v prípade komplexnej vrodenej srdcovej chyby môže dieťa krátko po pôrode podstúpiť epizódu nedokrvenia, dôsledkom čoho často dochádza k zlyhaniu niektorých orgánov. Detičky v tomto stave zvyčajne musíme dať na dýchací prístroj,“ konštatuje primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra pracoviska NÚSCH v Bratislave Matej Nosáľ.

Každý rok sa im vyskytnú aj prípady, keď už takému bábätku nevedia pomôcť práve preto, že sa o jeho vrodenej chybe nevedelo pred pôrodom.

Je preto dôležité zvýšiť povedomie rodičov o vyšetrení srdca v rámci morfologického ultrazvuku, ktorý sa robí približne v 22. týždni tehotenstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Peterová
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôbVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa