Slovensko má ďalšie tri prípady opičích kiahní, Mikas priblížil ich vek aj kde sa zrejme nakazili

VLÁDA: Rokovanie Pandemickej komisie
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

V týždni od 25. do 29. júla pribudli na Slovensku tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

Nakazené osoby sú podľa informácie hlavného hygienika z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi dvomi prípadmi existuje epidemiologická súvislosť.

Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí.

Hospitalizácia nebola potrebná

Tretia osoba bola v rizikovom kontakte na území Slovenska a vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi.

Viac o téme: Opičie kiahne

„Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia. Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať,“ uviedol Mikas.

Nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí

Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí.

Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. „Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,“ dodal hlavný hygienik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas