Spišskonovoveská nemocnica začala liečiť vlastnými bunkami pacientov

||
Foto: Svet zdravia

S pomocou vlastných buniek pacienta sa snažia odvrátiť amputáciu nohy.

V nemocnici Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi prvýkrát uskutočnili operáciu, v rámci ktorej lekári aplikovali kmeňové bunky pacienta z kostnej drene do postihnutej časti dolnej končatiny. Tie by mali naštartovať rast nových tepien, zlepšiť tak prekrvenie a zachrániť pacientovi nohu. Ide o jeden z prvých takýchto zákrokov, ktorý preplatila zdravotná poisťovňa. Informoval o tom hovorca Siete zdravia Tomáš Kráľ.

„Nedostatočným prietokom krvi, ktorý je spôsobený zužovaním ciev napríklad pri cukrovke alebo ateroskleróze, začnú tkanivá postupne odumierať. Nedostávajú totiž dostatok kyslíka a živín a tak nastáva nedokrvenie končatín, teda ischémia,“ vysvetľuje cievna chirurgička Jana Javiľaková zo spišskonovoveskej nemocnice.

Ischemická choroba sa prejavuje bolesťami pri chôdzi, pacienta výrazne limituje v bežných činnostiach a môže vyústiť až do amputácie končatiny.

Kmeňové bunky by mali naštartovať tvorbu nových ciev

V spišskonovoveskej nemocnici preto koncom apríla prvýkrát uskutočnili operáciu, kde sa lekári snažili vytvoriť v končatine pacienta nový cievny systém pomocou kmeňových buniek a zlepšiť tak jej krvné zásobovanie.

Operáciu podstúpil 42-ročný pacient s trombózou zo šalianskeho okresu.

Unikátny zákrok kmeňovými bunkami z kostnej drene pacienta.
Z bedrovej kostnej drene lekári pomocou špeciálnej ihly odobrali potrebné množstvo vlastných buniek pacienta. | Foto: Svet zdravia

„Z bedrovej kostnej drene sme pomocou špeciálnej ihly odobrali potrebné množstvo vlastných buniek pacienta a po spracovaní ich okamžite aplikovali pozdĺž tepien predkolenia,“ priblížila Javiľaková.

Operácia podľa nej prebehla úspešne a injektované bunky by mali teraz začať vylučovať hormóny, tzv. cytokíny, ktoré spolu s inými faktormi prebudia spiace bunky. Z nich sa následne vytvoria nové krvné cievy. Či bunky pacienta začali správne pracovať možno pozorovať po štyroch až šiestich týždňoch.

Aj pre ďalších pacientov

Nemocnica túto metódu použila v spolupráci so slovenským centrom tkanív a buniek. Ako vysvetlil vedúci oddelenia výskumu a vývoja centra Srhiy Forostyak, u väčšiny pacientov najskôr ustúpi bolesť, potom sa začnú liečiť rany.

„S následnou dobrou starostlivosťou o nohy a rany môžu mnohí pacienti začať s fyzioterapiou a chôdzou už krátko po zákroku a implantácii buniek. Implantácia buniek je veľmi bezpečný zákrok a môže sa tak vykonať aj u pacientov, ktorí sú veľmi chorí alebo starí,“ dodal Forostyak.

Unikátny zákrok kmeňovými bunkami z kostnej drene pacienta.
Lekári aplikovali kmeňové bunky pacienta z kostnej drene do postihnutej časti dolnej končatiny. | Foto: Svet zdravia

Zákrok, ktorý nie je bežne hradený, preplatila zdravotná poisťovňa Dôvera.

„Liečbu vlastnými kmeňovými bunkami považujeme za progresívnu a vo svete overenú metódu, ktorá pomôže našim poistencov pri ich liečbe a zvýšení kvality života. Snaha nemocnice zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti s využitím inovatívnych postupov nás presvedčila, aby sme do štandardnej zmluvy zahrnuli aj úhradu tohto typu zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Nemocnica Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi je pripravená takto liečiť aj ďalších pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová VesSvet zdravia