Spokojnosť lekárnikov s dostupnosťou liekov pre pacientov vzrástla

Lekaren_flase.jpg
Foto: Pixabay.com

Na stupnici od 1 (zlá dostupnosť) do 10 (ideálna dostupnosť) farmaceuti z verejných a nemocničných lekární ohodnotili dostupnosť liekov priemernou hodnotou 7,42.

V slovenských lekárňach v tomto roku výrazne vzrástla spokojnosť lekárnikov s dostupnosťou liekov pre pacientov. Na stupnici od 1 (zlá dostupnosť) do 10 (ideálna dostupnosť) farmaceuti z verejných a nemocničných lekární ohodnotili dostupnosť liekov priemernou hodnotou 7,42.

Oproti minulému roku, kedy svoju nespokojnosť ohodnotili stupňom 3,41, ide o výrazný nárast. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK).

Súčasťou prieskumu boli aj otázky zamerané na využitie emergentného systému lekárnikmi. Z lekárnikov zapojených do prieskumu ho zatiaľ využilo 40 %, pričom prostredníctvom tohto systému objednávali až v 74 % prípadov konkrétne antitrombotikum.

Núdzový systém nezneužívali

Podľa SLeK možno konštatovať, že sa nepotvrdili obavy niektorých distribútorov zo zneužívania emergentného systému, naopak, potvrdil sa predpoklad zodpovedného prístupu farmaceutov k tomuto novému nástroju.

Prieskum formou dotazníka zaslaného všetkým slovenským farmaceutom uskutočnila SLeK od konca apríla do 19. mája, pričom na otázky odpovedalo 281 lekárnikov.

„Nielen pacienti, ale aj samotní lekárnici už od roku 2012 poukazovali na kontinuálne zlú dostupnosť liekov na Slovensku. Slovenská lekárnická komora sa preto dlhodobo snažila prichádzať s návrhmi, ktoré by túto situáciu zlepšili. K realizácii prieskumu sme pristúpili s cieľom posúdiť vnímanie výsledkov novely zákona o liekoch, ktorá nadobudla účinnosť začiatkom tohto roka, a ktorej hlavným cieľom bolo zlepšiť dostupnosť liekov,“ uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora