Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com
17. 12. 2018 15:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Spravodlivé ohodnotenie zdravotníkov je pre MZ kľúčové

Ministerstvo o tom informovalo v reakcii na pondelkové vyhlásenie Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek

Spravodlivé ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov je pre Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) kľúčovým a veľmi podstatným rozmerom.

Ministerstvo to uviedlo v reakcii na pondelkové vyhlásenie Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Združenie v ňom nesúhlasilo s koeficientami pre minimálne mzdové nároky zdravotníkov.

„Ministerstvo je hrdé na to, že od nového roku sa nám podarilo vyrokovať zvýšenie platov o 10 % pre približne 20 nelekárskych povolaní a teší nás, že si na výplatnej páske zaslúžene prilepšia. Odvádzajú v sektore zdravotníctva nenahraditeľnú prácu pri pacientovi, a preto prilepšenie na výplatnej páske je plne zaslúžené,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Garantovaný 1,0-násobok priemernej mzdy

Podľa Eliášovej sa sestrám zvýšila mzda. Rezort pristúpil k zvýšeniu koeficientu pre sestry s pokročilou praxou.

Vďaka legislatíve majú od tohto roka garantovaný 1,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve vypočítanej Štatistickým úradom SR dva roky spätne.

Mzdové ohodnotenie sestier podľa hovorkyne každoročne rastie. Platy sestier sa v súčasnosti pravidelne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Eliášová informovala, že takmer 20 nelekárskych povolaní si od budúceho roka prilepší. Zvyšovanie platov sa dotkne sestier v nemocniciach, ako aj v ambulanciách.

Koeficient pri záchranároch bol podhodnotený

Pokiaľ ide napr. o zdravotníckych záchranárov, minimálna výška ich základnej zložky mzdy bola nižšia v porovnaní s minimálnym mzdovým nárokom upraveným Zákonníkom práce (dôvodom tohto stavu je zrýchlený rast minimálnej mzdy).

Vo februári 2018 bola do nariadenia vlády pre zdravotníckeho záchranára doplnená možnosť získať špecializáciu v odbore „starostlivosť o kriticky chorých“.

Preto je podľa Eliášovej nevyhnutné, aby sa táto skutočnosť zohľadnila. Podľa nej treba zohľadniť aj zmeny, ktoré nastali od roku 2018, predovšetkým zriaďovanie urgentných príjmov v zdravotníckych zariadeniach vrátane úpravy ich minimálneho personálneho zabezpečenia.

„Je v záujme ministerstva zdravotníctva, aby sa aj v praxi premietla úprava výšky koeficientov u zdravotníckeho záchranára,“ uviedla Eliášová. Keďže koeficient zdravotníckych záchranárov bol podľa rezortu najviac podhodnotený, ministerstvo zdravotníctva iniciovalo zmenu – úpravu koeficientu pre zdravotníckeho záchranára.

„Ako sme uviedli, dochádza k úprave aj u ďalších zdravotníckych pracovníkov – takmer 20 nelekárskych povolaní si od budúceho roka prilepší na výplatnej páske,“ pripomenula hovorkyňa.

Podľa OZ SaPA nebolo zvyšovanie miezd spravodlivé

Podľa OZ SaPA je pri zvyšovaní miezd vzdelanie sestier a pôrodných asistentiek dehonestované, sesterský stav je degradovaný a sestry diskriminované voči niektorým iným zdravotníckym povolaniam.

„Pýtali sme sa pani ministerky, či sa jej to zdá byť v poriadku. Odpovedala v duchu, že sa snažila každému pridať spravodlivo 10 %. To však nie je pravda, pretože napr. zdravotníckym záchranárom bol koeficient zvýšený až o 29,6 %, sanitárom o 15,78 % a zubným technikom o 18,67 % až 22,07 %,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Odporúčané články

Odbory majú podozrenie na nedodržiavanie normatívov V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X