Sputnik V opäť vyvoláva otázky, štúdie vedcov majú o jeho účinnosti proti omikronu protichodné názory

Vakcína, koronavírus, Sputnik V,
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: ilustračné, SITA/AP

Medzinárodný tím vedcov z Washingtonskej univerzity a švajčiarskeho výrobcu liekov Humabs Biomed SA spochybnil účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu koronavírusu omikron.

Viac o téme: Koronavírus

Odborníci vo svojej štúdii, ktorá zatiaľ neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, uvádzajú, že vakcína nevytvorila „žiadnu neutralizačnú aktivitu proti omikronu“. Vedci skúmali vzorky zdravotníckych pracovníkov v argentínskom Buenos Aires, ktorí sú zaočkovaní Sputnikom V.

Sputnik V má údajne najlepšie výsledky

Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo očkovaciu látku, a Ruský fond priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V i jej jednodávkovej verzie Sputnik Light financoval, popreli západnú štúdiu a naopak uviedli, že vakcína poskytuje najlepšiu ochranu proti omikronu.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že predbežná laboratórna štúdia ukázala, že Sputnik V má v porovnaní s inými vakcínami pri omikrone „najlepšie výsledky neutralizácie vírusu“.

Gamalejovo centrum spochybnilo zistenia zahraničného výskumu a vyhlásilo, že sú výsledkom použitia „nesprávnych vzoriek séra“.

„Nedávno publikovaná malá štúdia sa zaoberá účinnosťou vakcíny Sputnik proti variantu omikronu zámerne prostredníctvom vzoriek séra, ktoré nie sú reprezentatívne,“ uvádza vo vyhlásení.

Putin si svoj Sputnik V pochvaľoval

V piatok účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu omikron chválil aj ruský prezident Vladimir Putin.

„Náš Sputnik V funguje dobre a možno dokonca účinnejšie oproti omikronu ako druhé používané vakcíny,“ vyjadril sa počas kongresu Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov.

V Rusku podľa vicepremiérky Taťjany Golikovovej dosiaľ nahlásili 25 prípadov nákazy variantom omikron.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimir Putin
    Firmy a inštitúcie Sputnik V