Suchánek: Zastavenie vyšetrovania piešťanského CT je absurdné

Alan Suchánek
Foto: SITA / Marek Mrviš

AKTUALIZOVANÉ – Skutok sa síce stal, ale nie je trestným činom

V prípade kauzy nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici boli jednoznačne naplnené subjektívne aj objektívne znaky trestného činu. Preto je absurdné, že Krajská prokuratúra v Trenčíne definitívne zastavila vyšetrovanie. Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii poslanec hnutia OĽaNO a podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Alan Suchánek.

„Keď sa zastaví trestné stíhanie pre biznis, ktorý je o milión eur predražený, akú dôveru môžu mať občania voči tomuto štátu a voči inštitúciám,“ pýta sa poslanec.

Suchánek zhodnotil, že doteraz bolo bežné, ak sa niečo vyšetrovalo, uzavrelo sa to tvrdením, že „skutok sa nestal“. V spomínanom prípade sa to však podľa poslanca posunulo o „level vyššie“.

„Skutok sa síce stal, ale ten skutok nebol trestným činnom,“ uviedol Suchánek.

Situácia sa však zlepšuje

Zastavenie vyšetrovania je pre tých, ktorí doteraz konali v rozpore so zákonom, signálom, že sa nemusia ničoho báť. „Je to signál pre tých, ktorí boli obvinení, že nebojte sa, na súd nejdete,“ doplnil poslanec.

Poslanec však verí, že v súčasnosti je situácia iná. Pripomenul, že na ministerstve zdravotníctva vznikol nový odbor, ktorý riadi podriadené zložky. „Prišli tam ľudia, ktorí sa snažia o transparentnosť, bolo centrálne obstarávanie CT prístrojov aj iných vecí,“ uzavrel.

Krajská prokuratúra v Trenčíne definitívne zastavila vyšetrovanie nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Potvrdil to hovorca prokuratúry Marián Sipavý. Ide o kauzu, pre ktorú sa Pavol Paška (Smer) na jeseň 2014 vzdal funkcie šéfa parlamentu. Skutok podľa prokuratúry nie je trestným činom. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Valocký: Suchánek by mal odísť z parlamentu

Podľa poslancov strany Smer-SD Jozefa Valockého, Jozefa Ježíka a Vladimíra Baláža je „Suchánek ten posledný, ktorý by mal moralizovať a hodnotiť nákup CT prístrojov“.

„Je totiž človek, kvôli ktorému odstúpila celá rada Bielej vrany, ktorú tvorili osobnosti, predstavitelia mimovládnych organizácií, Aliancie Fair-play a Via Iuris,“ povedal Valocký.

Poslanec pripomenul, že Suchánek ako člen výberovej komisie rozhodol pri nákupe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, že víťazom bude ponuka o takmer štvrť milióna eur drahšia. Valocký zároveň dodal, že ani Suchánek ani šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič nevyvodili politickú zodpovednosť.

„Pán Suchánek bol pritom už v júni 2016 vyzvaný, aby sa vzdal svojho poslaneckého mandátu, pretože členom parlamentu sa stal na základe zavádzania a klamania verejnosti,“ vyhlásil Valocký.

Valocký tiež pripomenul vyjadrenie Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play. „Ak by sme dokumentáciu preskúmali pred tým, ako ocenenie dostal, neudelili by sme mu ho,“ zacitoval. Podľa neho by tak Suchánek nikdy Bielu vranu nezískal a nikdy by sa ani neocitol na kandidátskej listine Igora Matoviča.

„Dnes teda sedí v parlamente na základe mediálnej manipulácie a klamstiev. Človek s týmto morálnym profilom, ktorý sám priznal svoju nekompetentnosť, dnes hodnotí a kritizuje rozhodnutia prokurátorov. Je to hanba,“ uviedol Valocký.

Poslanci zároveň opakovane vyzvali Suchánka, prípadne šéfa hnutia, aby vyvodili politickú zodpovednosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom