Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_roztr.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
28. 12. 2018 8:20 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

ŠÚKL sa v tomto roku intenzívne zapájal do činností EMA

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa v roku 2018 intenzívne zapájal do činností Európskej liekovej agentúry (EMA). Úrad o tom informoval agentúru SITA vo svojom vyhlásení.

Na Slovensku sa začali hodnotiť centralizovane registrované lieky, teda lieky, ktoré po európskej registrácii môžu byť automaticky uvedené na trh vo všetkých členských štátoch Európskej únie.

„Hodnotiaci tím ŠÚKL má za sebou úspešné hodnotenie lieku miglustat na liečbu Gaucherovej choroby a v súčasnosti hodnotí antibiotikum tigecyklín,“ zhodnotila činnosť úradu hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

ŠÚKL sa zapájal aj do európskeho hodnotenia bezpečnosti liekov. V roku 2018 viedol napríklad preskúmanie antipsychotika brexpiprazol.

Medzinárodná spolupráca

Pri posudzovaní niektorých liekov štátny ústav spolupracuje v medzinárodnom tíme s rakúskou liekovou agentúrou. Na medzinárodnej úrovni ŠÚKL intenzívne spolupracuje aj s holandskou liekovou agentúrou.

V marci 2018 bolo podpísané Memorandum o porozumení, cieľom ktorého je spolupráca medzi agentúrami a posilnenie vedeckých kapacít ŠÚKL.

Projekt sa financuje z fondov holandskej vlády a bude trvať približne do roku 2020. V tomto roku boli prostredníctvom projektu financované školenia odborníkov, účasť na medzinárodných vedeckých podujatiach či jazykové kurzy.

V súčasnosti sa pripravuje medzinárodná konferencia o klinickom skúšaní, ktorú ŠÚKL zorganizuje začiatkom roku 2019.

Biomedicínsky výskum

„V oblasti klinického skúšania liekov a biomedicínskeho výskumu sme na Slovensku v roku 2018 urobili významný krok vpred,“ zhodnotila Jurkemíková.

Podpora ministerstva zdravotníctva v tejto oblasti je podľa nej viditeľná v zmene viacerých zákonov (najmä zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach) aj v pokyne ministerky zdravotníctva na zriadenie oddelení biomedicínskeho výskumu v štátnych nemocniciach.

Klinické skúšania hradia farmaceutické spoločnosti. Sú jedným zo spôsobov, ako sa pacienti za prísne kontrolovaných podmienok môžu na Slovensku dostať k najnovšej liečbe.

Odporúčané články

V Anglicku zachytili falšovaný liek Xarelto Niektoré šarže Pleumolysinu sťahujú z trhu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X