Súperí medzi sebou 44 najlepších zdravotníckych startupov

Technologie.jpg
Foto: Pixabay.com

Kapsula namiesto bolestivej kolonoskopie, oblečenie, čo vníma signály tela, a náučná hra pre deti s diabetom. Toto sú len tri zo 44 zdravotníckych startupov, ktoré majú na dosah podporu v hodnote 100-tisíc eur. Do boja o podporu sa pôvodne zapojilo až 188 startupov z celej Európy vrátane dvoch projektov zo Slovenska.

Podporné projekty zastrešuje zdravotnícka iniciatíva EIT Health. Podľa tlačovej správy iniciatívy ich budú realizovať do konca roka 2018 v rámci tréningových a súťažných programov InnoStars Awards, European Health Catapult a HeadStart Funding. Cieľom iniciatívy je podporiť inovátorov, aby vedeli meniť nápady na riešenia vhodné pre trh. V troch programoch bolo vybraných 19 startupov do jesenného finále a 25 startupov začalo tréning v Inštitúte Pedra Nunesa pre biznis inkubátory v portugalskej Coimbre.

Tréning v najlepšom startupovom inkubátore

Do tréningu EIT Health InnoStars bolo začlenených 25 najlepších tímov s rôznorodým projektovým zameraním. Od zariadenia pre detekciu Parkinsonovej choroby, cez cloudové riešenie pre zdravotné záznamy, až po oblečenie vnímajúce biosignály.

Tímy z Talianska, Portugalska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Grécka či Albánska vybrali z radov malých firiem, spin-off firiem a startupov, ktoré už vytvorili prototyp alebo model produktu. Zúčastnia sa sústredenia na podporu biznisu pod záštitou Inštitútu Pedra Nunesa pre biznis inkubátory v portugalskej Coimbre (IPN), ktorý je jedným z najlepších startupových inkubátorov na svete.

Prvú fázu realizovali v júli, druhá bude v septembri. Sú zamerané na praktické biznis workshopy a prispôsobenie sa trhu. Tréneri tu pripravujú vybrané projekty na finále. To sa uskutoční v priebehu novembra v Budapešti, kde dostanú tri najlepšie tímy odmenu v celkovej výške 60 000 eur. Víťazi získajú 25 000 eur, tím na druhom mieste 20 000 eur. Tretí tím 15 000 eur na podporu rozvoja svojho produktu.

European Health Catapult

EIT Health vybralo šesticu najlepších startupov, ktoré postúpili do semifinále programu European Health Catapult v kategóriách: Biotech, MedTech a Digital Health. Startupy majú rôzne zameranie.

V kategórii Biotech sa týkajú nových viacfunkčných liečiv a liečenia Parkinsonovej choroby a ďalších ochorení mozgu. Sú tu aj injekčné medicínske produkty pre zefektívnenie magnetickej rezonancie.

V Kategórii Medtech je nákladovo efektívny PET skener a biodegradovateľný močovodný sten, ktorý znižuje náklady až o 60 percent a zamedzuje vzniku bakteriálnej infekcie.

V kategórii Digital Health ide o použitie moderných digitálnych prístrojov pri liečení vývojových a neurokognitívnych porúch, akými sú autizmus alebo Alzheimerova choroba, až po umelú inteligenciu na identifikovanie príznakov ochorení či neurodegeneratívnych porúch.

Grant HeadStart Funding pomáha mladým firmám, malým a stredným podnikom presadiť sa na trhu. Skracuje čas potrebný na uvedenie inovatívnych produktov a služieb na trh a zvyšuje ich schopnosť prilákať súkromné investície. Finalisti sú z Portugalska Talianska a Lotyšska

Najlepších 5 nápadov postúpi do ďalšej fázy

Zo všetkých tréningových a súťažných programov vyberú 5 najlepších nápadov. S ich autormi budú spolupracovať experti z EIT Health. Jedným z nápadov je projekt prehltnuteľnej kapsuly s radarom menším ako jeden milimeter. Kapsula dokáže zmapovať povrch hrubého čreva a nájsť črevné polypy. Je tu tiež zariadenie Point-of-Care-Testing na zisťovanie prítomnosti E.coli v moči. Do päťky sa môžu dostať menštruačné kalíšky so vstavaným senzorom na zisťovanie rakoviny prsníkov, ale aj technológia na identifikovanie lepších biomarkerov signalizujúcich výskyt rakoviny a autoimunitných ochorení. Úspešná môže byť aj vzdelávacia hra, ktorá pomáha deťom s diabetom 1. typu zvládnuť ich ochorenie.

EIT Health je jedna z najväčších zdravotníckych iniciatív na svete. Podporuje ju Európska komisia a spolupracuje s Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT). Jej cieľom je udržateľne rozvíjať základy zdravotníctva, a tým podporovať zdravší a kvalitnejší život Európanov. Medzi jej členov patria najvýznamnejšie európske medicínske a farmaceutické spoločnosti, univerzity a výskumné inštitúcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom