Švédska vláda odporučila obyvateľom od 18 do 65 rokov tretiu dávku vakcíny, krajina má obavy zo šírenia infekcií

Virus Outbreak Austria
Foto: ilustračné, SITA/AP

Švédska vláda v stredu odporučila všetkým obyvateľom vo veku 18 až 65 rokov, aby sa po uplynutí šiestich mesiacov od podania druhej vakcíny proti koronavírusu nechali znova zaočkovať.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerka sociálnych vecí Lena Hallengrenová uviedla, že v 10-miliónovom Švédsku má obe očkovania za sebou asi sedem miliónov ľudí. Vyjadrila pritom obavy zo vzostupu nových infekcií.

Pripravenosť na zhoršenie situácie

„Vláda berie vážne šírenie infekcie po celom svete… Účelom (ponuky tretieho očkovania) je byť pripravený na možné zhoršenie situácie,“ uviedla Hallengrenová. Vedúca švédskeho úradu verejného zdravotníctva Karin Tegmark Wisellová pripomenula, že dve očkovania poskytujú dobrú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a smrťou, ochranný účinok sa však časom znižuje.

Ponuku tretieho očkovania vo Švédsku už skôr dostali všetci obyvatelia starší ako 65 rokov. Podľa úradov posilňovaciu dávku dostalo 26 percent ľudí v tejto vekovej skupine.

Nasledujú kroky štátov Únie

Škandinávska krajina počas pandémie nepristúpila k lockdownom ani zatváraniu podnikov a úrady namiesto toho kládli dôraz na individuálnu zodpovednosť.

Minulý týždeň švédska vláda oznámila, že zavedie digitálny certifikát o absolvovaní očkovania proti koronavírusu ako podmienku pre vstup na podujatia s účasťou viac ako 100 ľudí v uzavretých priestoroch. Krok nasleduje po podobných opatreniach, k akým v reakcii na nedávny nárast infekcií pristúpili viaceré členské štáty Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karin Tegmark WisellováLena Hallengrenová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia