Švédsko preventívne pozastavilo očkovanie Modernou, väčšie riziko predstavuje pre mužov

Moderna, vakcína, koronavírus
Vakcíny od firmy Moderna. Foto: ilustračné, SITA/AP

Švédske zdravotnícke úrady v stredu rozhodli o pozastavení očkovania ľudí vo veku do 30 rokov vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. Tento krok označili za preventívny.

Situáciu pozorne sledujú

Dôvodom sú „signály zvýšeného rizika vedľajších účinkov, napríklad zápalu srdcového svalu,“ uviedol vo vyhlásení švédsky úrad verejného zdravia. „Riziko postihnutia je veľmi malé,“ dodal úrad.

Viac o téme: Koronavírus

Anders Tegnell, hlavný epidemiológ Švédska, sa vyjadril, že „situáciu veľmi pozorne monitorujú a rýchlo konajú, aby zabezpečili, že vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 bude vždy taká bezpečná, ako je to len možné, a zároveň poskytne účinnú ochranu,“ proti ochoreniu.

Symptómy sa sami stratia

Švédske zdravotnícke úrady uviedli, že symptómy zápalu srdcového svalu „sa zvyčajne sami od seba stratia“, ale musí ich posúdiť lekár. Dáta naznačujú výskyt zápalov v súvislosti s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19 hlavne u chlapcov a mužov. Táto súvislosť je osobitne jasná v prípade vakcíny firmy Moderna.

Švédsky úrad verejného zdravia uviedol, že pre vekovú skupinu do 30 rokov odporúča očkovaciu látku spoločnosti Pfizer. Rozhodnutie o pozastavení očkovania vakcínou firmy Moderna je platné do 1. decembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Moderna