Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pile of euros
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
9. 05. 2019 10:35 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

SVLS: Injekcia 90 miliónov nepomôže

AKTUALIZOVANÉ – Primárna starostlivosť je na hranici kolapsu, tvrdí šéfka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) sleduje s hlbokým znepokojením kroky ministerstva zdravotníctva týkajúce sa neustáleho plátania financovania vlastného rezortu. Vyhlásila to SVLS v tlačovej správe.

Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva podľa spoločnosti absolútne nič nerieši. „Rezortu chýba vízia riešenia hlbokého personálneho a finančného marazmu slovenského zdravotníctva,“ uvádza SVLS. MZ podľa nej úplne rezignovalo na akékoľvek systémové nastavenie fungovania zdravotníctva. Necháva sa unášať prúdom udalostí a pasívne čaká, ako to všetko dopadne.

Salámová metóda je diletantizmus

Ako tvrdí prezidentka SVLS Monika Palušková, primárna starostlivosti je na hranici personálneho aj finančného kolapsu.

Paluskova_monika.jpg
Monika Palušková | Foto: Accelerate

„Salámová metóda“ dolievania peňazí do systému iba vtedy, keď sa niektorá jeho časť vzbúri, a hasenie požiaru, keď je dom v plameňoch, je prejavom úplného diletantizmu a hazardu zo strany MZ.

„Výška platieb za poistencov štátu je bezprecedentným útokom na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť. Tvorba ďalších astronomických dlhov nemocníc devastuje kvalitu starostlivosti o zdravie populácie. Pokračuje exodus zdravotníckych pracovníkov z krajiny. Ambulancie reálne stoja pred kolapsom,“ vyhlasuje Palušková.

Žiadajú krízový plán financovania

„Vyzývame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby predložila krízový plán financovania rezortu zdravotníctva do konca roku 2019. Občanom, poskytovateľom aj zdravotným poisťovniam je treba otvorene povedať, čo je možné v zdravotníctve do konca roka finančne kryť a čo nie, a za akých okolností,“ uvádza Palušková.

SVLS nezdieľa optimizmus ministerky zdravotníctva, že „vybavila“ krátkodobú finančnú injekciu vlastného rezortu, aby nepadol na kolená. Zdieľa pesimizmus zdravotníckych pracovníkov, že MZ absolútne nemá veci pod kontrolou. „Injekcia umožní ďalej živoriť, o stabilizácii a rozvoji zdravotnej starostlivosti nemôže byť ani reči,“ píše SVLS.

„Slovenské zdravotníctvo sa ocitlo vinou amaterizmu a nezodpovednosti štátu voči vlastným občanom v stave klinickej smrti. Možno pacienta zresuscitujeme, ale zostanú mu trvalé následky,“ uzavrela Palušková.

Budova ministerstva
Foto: SITA / Marko Erd

Ministerstvo kritiku odmieta

Rezort zdravotníctva v reakcii odmietol vyjadrenia SVLS. „Ministerstvo robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Absolvovali sme rokovania s Ministerstvom financií SR. výsledkom je, že rezort zdravotníctva bude dofinancovaný,“ pripomenulo MZ.

Konštatovalo, že vníma problémy slovenského zdravotníctva a postupne ich rieši. „Uvedomujeme si aj aktuálnosť personálnych otázok, ktoré sa týkajú ambulantného sektora,“ doplnilo.

Na ambulantnú sféru poskytuje SR ročne približne štvrtinu celkových výdavkov na zdravotníctvo, čo predstavuje na rok 2019 takmer 1,2 miliardy eur z viac ako 5 miliardového balíka, informoval rezort. Do ambulantnej zdravotnej starostlivosti na zvýšenie miezd išlo tento rok o vyše 50 mil. eur viac v porovnaní s minulým rokom.

„MZ SR intenzívne a cielene pracuje na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami, avšak tak, aby to nemalo v žiadnom prípade negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám pri nákupe napríklad potrebnej novej prístrojovej techniky. Usporené financie sa tak môžu využívať v systéme,“ dodalo MZ.

Odporúčané články

Žilinský kraj vyčlenil 150-tisíc eur na vybavenie ambulancií v ohrozených oblastiach Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X