Taliansko sprísňuje opatrenia, za dva dni pribudli desaťtisíce nových prípadov COVID-19

Taliansko, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Luca Bruno

Taliansko sprísňuje obmedzenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu. Sériu opatrení v nedeľu večer predstavil premiér Giuseppe Conte s tým, že sú potrebné, aby sa krajina „vyhla ďalšiemu lockdownu“, ktorý by mohol vážne uškodiť jej ekonomike. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Skupiny do maximálne šesť ľudí

Po novom sa ľudia môžu zhromažďovať v skupinách po maximálne šiestich členoch. Nové pravidlá tiež dávajú starostom právomoc na zatvorenie verejných miest po 21:00. Bary a reštaurácie môžu byť otvorené do polnoci, ale po 18:00 je dovolená len obsluha stolov.

Pozastavené sú miestne konferencie, festivaly aj amatérske kontaktné športy. Nové opatrenia sa tiež týkajú škôl, najmä stredných, pričom sa začiatok vyučovania presúva na neskôr a úrady odporúčajú diaľkové vzdelávanie. Telocvične a plavárne sa musia novým pravidlám prispôsobiť do siedmich dní.

Viac ako 11-tisíc nových prípadov

„Najúčinnejšie opatrenia zostávajú základné preventívne opatrenia: rúško, vzdialenosť a hygiena rúk. Musíme venovať pozornosť situáciám, keď nie sme tak v strehu – s príbuznými a priateľmi. V týchto situáciách je potrebné byť maximálne opatrný,“ vyjadril sa v nedeľu Conte, ktorý tiež vyzval, aby sa každý pričinil k zlepšeniu situácie.

Nové opatrenia v Taliansku oznámili v čase, keď dva dni po sebe zaznamenali rekordné prírastky nových prípadov.

V nedeľu úrady oznámili 11 705 nových infekcií, v sobotu zase 10 925. Taliansko, ktoré bolo na začiatku pandémie najhoršie zasiahnutou krajinou v Európe, dosiaľ zaznamenalo 414-tisíc prípadov nákazy a 36 500 súvisiacich úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giuseppe Conte