Tehotné ženy užívali lieky na epilepsiu, zo smrti svojich bábätiek vinia výrobcu lieku

novorodenec, bábätko
Foto: ilustračné, Getty Images

Francúzsku farmaceutickú firmu Sanofi vo Francúzsku formálne vyšetrujú pre možné neúmyselné zabitie v súvislosti s úmrtiami štyroch bábätiek, ktorých matky užívali liek na epilepsiu valproát.

Firmu v krajine tiež stíhajú za to, že údajne poskytla o lieku, na francúzskom trhu známom ako Depakine, zavádzajúce informácie. Sanofi previnenie popiera a tvrdí, že pred jeho potenciálnymi rizikami varovala dávno.

Valproát sa používa proti epilepsii a iným formám záchvatov po celom svete. Už mnoho rokov je známe, že liek by nemali brať tehotné ženy, pretože u detí zvyšuje riziko vrodených vád alebo autizmu.

Francúzski žalobcovia však tvrdia, že Sanofi tieto informácie riadne nekomunikovala a výsledkom toho sa narodili tisícky detí s telesnými alebo psychickými problémami. Rozhodnutie vyšetrovacieho sudcu začať formálne vyšetrovanie berú zástupcovia rodín ako „veľké víťazstvo“, píše spravodajský portál BBC.

Sanofi tvrdí, že proti žalobe bude v každom štádiu bojovať, pretože svoju povinnosť informovať splnila. Či vyšetrovanie povedie k súdnemu procesu, nie je jasné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sanofi