Stredisko sociálnej pomoci v Košiciach preventívne otestovalo zamestnancov na Covid-19

Elderly woman wearing a mask to protect from coronavirus covid 19
Foto: Getty Images

V areáli Strediska sociálnej pomoci na Garbiarskej (SSPmK) v Košicich v pondelok vyšetrili 30 zamestnancov na prítomnosť nového koronavírusu, testy na koronavírus boli u všetkých zamestnancov negatívne. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Vírus SARS-CoV-2 sa nepotvrdil u žiadneho z 27 zamestnancov Zariadenia pre seniorov (ZpS) na Garbiarskej ulici, rovnako ani u jedného z troch zamestnancov Zariadenia opatrovateľskej služby na Južnej triede 23.

Preventívne dôvody

Podľa riaditeľky SSPmK Zdenky Slovikovej pristúpili k testovaniu v stredisku z preventívnych dôvodov aj vzhľadom na negatívne skúsenosti z niektorých zariadení pre seniorov na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

Na prítomnosť nového koronavírusu náhodne vyšetrili tých zamestnancov, ktorí najčastejšie prichádzajú do kontaktu s klientmi ako zdravotné sestry, opatrovateľky, sociálne pracovníčky, upratovačky, kuchárky alebo vodiči, ktorí zabezpečujú rozvoz stravy.

Ďalšie testovanie by malo nasledovať aj v nasledujúcom týždni. Cieľom je, aby sa postupne otestovalo všetkých 105 zamestnancov SSPmK.

„Všetci si uvedomujeme vážnosť situácie, vieme, aké problémy nastali v iných podobných zariadeniach, a preto ani my nechceme nič podceniť. Okrem testovania zamestnancov sme dali ako prví zaškoliť na výkon testovania naše hlavné sestry, aby vedeli operatívne reagovať a v prípade potreby otestovali aj našich imobilných klientov. Naďalej sledujeme a vyhodnocujeme zdravotný stav klientov,“ uviedla Sloviková.

Žiadny kontakt s príbuznými a zákaz návštev

Snahou vedenia SSPmK je už od začiatku pandémie eliminovať na čo najnižšiu možnú mieru riziká prenosu nového koronavírusu na ich klientov. Už pred vyše mesiacom eliminovali akýkoľvek kontakt s príbuznými, v stredisku naďalej platí prísny zákaz návštev a zákaz vychádzania. Každý zamestnanec alebo klient musí dodržiavať prísny hygienický režim.

Počas mimoriadnej situácii sa zamestnanci nesmú voľne pohybovať po celom zariadení, vedenie sa snaží čo najviac eliminovať vzájomné stretnutia. Takisto pravidelne dezinfikujú všetky priestory, kde sa pohybuje osadenstvo SSPmK.

SSPmK je od začiatku mimoriadneho stavu pripravená aj na možnosť karantény a krízový režim svojho fungovania. Má zriadené izolačné miestnosti a v rámci reprofilizácie lôžok vyčlenených desať izieb pre prípadnú karanténu. Zamestnanci sú vybavení rúškami, respirátormi a rukavicami, k dispozícii majú dezinfekciu, ochranné štíty aj ochranné odevy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Fabian