Údaje o pacientoch budú zjednotené v novom informačnom systéme

Počítač
Foto: Thinkstock.com
ÚPVII v utorok zverejnil výzvu na národný projekt „Online procesy eZdravia“. Je naň vyčlenená suma zhruba 7,5 mil eur.

Údaje o pacientoch, ktoré pri vyšetreniach potrebujú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, budú zjednotené v novom informačnom systéme.

Ako v tlačovej správe uviedol Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), znamená to, že systém eZdravie, v ktorom sa nachádzajú všetky nevyhnutné informácie, bude prepracovanejší a bude fungovať ešte kvalitnejšie.

ÚPVII v utorok zverejnil výzvu na národný projekt „Online procesy eZdravia“. Pripravilo ho Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Na projekt je vyčlenená suma zhruba 7,5 mil eur.

Priveľa registrov

Údaje o pacientoch sú aktuálne vo viacerých registroch – v národnom registri poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, národnom registri zdravotníckych pracovníkov či registri prijímateľov zdravotnej starostlivosti.

Ich prevádzka je však podľa ÚPVII pre potreby systému eZdravie obmedzená. Neexistuje totiž systematická kontrola všetkých údajov. To znamená, že rovnaké záznamy môžu byť na rôznych miestach evidované úplne odlišne. Tiež nie sú vždy aktuálne.

NCZI si preto v projekte dalo za cieľ zaviesť nové procesy a vytvoriť nástroje na to, aby bolo možné údaje systematicky čistiť a následne automaticky získavať všetky nové potrebné informácie. Evidované budú v jednom informačnom systéme.

“Prínosom projektu je aj to, že pacienti sa jednoducho online dostanú ku všetkým svojim zdravotným záznamom, a to prostredníctvom tzv. EZKO knižky. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotníci budú môcť údaje o pacientoch jednoducho vyhľadávať a nové informácie ihneď zapisovať,” píše sa v tlačovej správe.

Čo je EZKO knižka

EZKO knižka je súborom najdôležitejších údajov o pacientovi v elektronickej podobe. Ľudia sa k nej dostanú cez Národný portál zdravia.

Podmienkou však je, že musia mať občiansky preukaz s elektronickým čipom s bezpečnostným ochranným kódom a čítačku.

Údaje sa do knižky dostanú automaticky z informačných systémov lekární, ambulancií či nemocníc, ale aj zo systémov zdravotných poisťovní.

EZKO knižka obsahuje záznamy, ktoré vytvorili zdravotnícki pracovníci, ako aj ich identifikačné údaje, aby pacient vedel, kto do nej vpisoval.

Nachádzajú sa v nej aj údaje o účte poistenca a jeho vlastné záznamy. Občan tak vie, kto a čo do nej zaznamenával.

Keďže sa budú vedieť zdravotnícki pracovníci dostať k údajom o pacientovi veľmi rýchlo, zlepší sa tým kvalita poskytovanej starostlivosti.

Vyzvanie na národný projekt bude spolu s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na webových stránkach www.informatizacia.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 20. mája 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií