UNB: Zdravotná starostlivosť na klinike neurochirurgie je zabezpečená

Operacia_modra.jpg
Foto: Pixabay.com

Nemocnica však zdôrazňuje, že za chod kliniky je v prvom rade zodpovedný jej prednosta.

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa dištancuje od vyjadrení v otvorenom liste zamestnancov neurochirurgickej kliniky, ktorý zaslali poslankyni NR SR za SaS Jane Cigánikovej. Písali v ňom, že pre podmienky na pracovisku môžu byť vážne ohrození pacienti.

UNB považuje tieto vyjadrenia za šírenie poplašnej správy a chce pacientov ubezpečiť, že zdravotná starostlivosť na klinike neurochirurgie je zabezpečená. Konštatovala to v pondelok hovorkyňa UNB Eva Kliská v tlačovej správe.

Pacientov podľa Cigánikovej nie je čím operovať a v budúcnosti sa môže stať, že ich nebude mať kto operovať a ošetrovať.

Cigániková vníma ako neprijateľné, že prioritná neurochirurgická klinika má z troch operačných sál funkčnú iba jednu, a to z dôvodu nedostatočného prístrojového vybavenia.

„Dokonca ide o tak základné vybavenie, ako sú operačné stoly,“ povedala. Pri probléme nedostatku zdravotníckeho personálu je podľa Cigánikovej nelogické uvažovať o otvorení nového pracoviska v tej istej nemocnici, len v inej budove.

Riaditeľka situáciu rieši

„Riaditeľka UNB v spolupráci s rezortom zdravotníctva robí všetky potrebné kroky k tomu, aby na neurochirurgickej klinike bola zabezpečená plnohodnotná zdravotná starostlivosť o pacientov. Zabezpečenie prístrojového vybavenia, ktoré je pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti nevyhnutné, nevynímajúc,“ reagovala Kliská.

Hovorkyňa UNB však zdôraznila, že za chod kliniky je v prvom rade zodpovedný jej prednosta.

„Akonáhle sa riaditeľka nemocnice o situácii s operačnými stolmi dozvedela, situáciu bezodkladne riešila. Bola zriadená pracovná skupina, ktorá navrhla postup riešenia. Ten bol konzultovaný aj s pánom docentom Šteňom, ktorý s navrhovaným riešením súhlasil. V rámci konkrétneho riešenia sa zaobstaranie operačného stola bude riešiť zápožičkou. Tá bude trvať po dobu úspešne ukončeného procesu verejného obstarávania operačných stolov,“ dodala Kliská.

Vybavenie sa zlepšuje

Minulý rok sa podľa hovorkyne UNB realizovala obnova prístrojového vybavenia. Na kliniku neurochirurgie boli dodané C ramená, monitory vitálnych funkcií, štyri odsávačky a tiež ultrazvukový aspirátor.

V súčasnosti je v procese verejné obstarávanie angiografu a operačných stolov.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na list uviedlo, že odmieta šírenie poplašnej správy a snahu o spolitikárčenie uvedenej témy a tvrdo sa dištancuje od tvrdení opozičnej strany SaS.

„O situáciu na neurochirurgickej klinike sa zaujímame a sme manažmentom o situácii pravidelne informovaní. Ministerka zdravotníctva sa dnes (v pondelok, pozn. red.) stretla aj s generálnou riaditeľkou UNB, kde sa o situácii opätovne informovala a uistila ministerku zdravotníctva, že daná klinika je schopná poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a pacient necíti obmedzenia,“ uviedlo MZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava