Únia rozhodla o zintenzívnení výroby kľúčových antibiotík, má zabezpečiť lepšiu pripravenosť na zimnú sezónu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antibiotika
Foto: Pixabay.com

Európska komisia, vedúci liekových agentúr (HMA) a Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok vydala odporúčania týkajúce sa opatrení na zabránenie nedostatku kľúčových antibiotík používaných na liečbu respiračných infekcií pre európskych pacientov v nasledujúcej zimnej sezóne. Komisia o tom informuje prostredníctvom tlačovej správy na svojej webstránke.

Zvýšenie výroby kľúčových antibiotík

Tieto odporúčania, ktoré vypracovali prostredníctvom Výkonnej riadiacej skupiny pre nedostatok a bezpečnosť liekov (MSSG), dopĺňajú proces vypracovania zoznamu kritických liekov Únie. Komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi prijme operatívne následné opatrenia vrátane prípadného spoločného obstarávania.

Ak bude dopyt v nadchádzajúcej zimnej sezóne podobný priemernej úrovni spotreby v predchádzajúcich rokoch, zozbierané údaje naznačujú, že dodávky perorálnych prípravkov kľúčových antibiotík prvej a druhej línie na liečbu respiračných infekcií do EÚ budú zodpovedať dopytu. V záujme lepšej pripravenosti na zimnú sezónu sa však dohodli zvýšiť výrobu kľúčových antibiotík, monitorovať ponuku a dopyt a zvýšiť informovanosť verejnosti a obozretné používanie.

Opatrenia pre budúcou zimou

„Dostupnosť liekov je kľúčovou súčasťou silnej Európskej únie v oblasti zdravia. Je nevyhnutné, aby sme už teraz prijali opatrenia na prípravu pred budúcou zimou a zabezpečili, aby sa predišlo možnému nedostatku antibiotických liekov. Podnikneme dôležitý krok v súvislosti s opatreniami na riešenie našich okamžitých potrieb kľúčových antibiotík, ktoré dopĺňajú proces vypracovania zoznamu kritických liekov EÚ. Teraz budú prioritne nasledovať operatívne opatrenia zo strany HERA a EMA,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides.

„V súlade so závermi Európskej rady z júna 2023 bude EMA a prostredníctvom agentúry HERA aj Komisia po zvyšok roka pozorne monitorovať dopyt a ponuku a komunikovať s držiteľmi rozhodnutí o registrácii s cieľom včas odhaliť akýkoľvek neočakávaný nedostatok dodávok a prijať potrebné opatrenia,“ dodáva Komisia v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stella Kyriakides
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEMA Európska lieková agentúraEU Európska únia