Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Senior_sport.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
26. 04. 2019 7:49 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Univerzita Komenského vybuduje centrum na podporu zdravia seniorov

Centrum poskytne seniorom kompletné pohybové programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov na zdravie

Univerzita Komenského (UK) vybuduje v rámci projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko Centrum aktívneho starnutia na podporu zdravia seniorov. Otvoriť ho plánuje v areáli Fakulty telesnej výchovy a športu UK vo februári 2021.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, do tohto centra sa môže počas trvania projektu prihlásiť 700 seniorov ročne nad 60 rokov prostredníctvom projektových partnerov. Tí zverejnia výzvu cez svoje komunikačné kanály.

Desať týždňov aktivít

V Centre aktívneho starnutia následne prihlásení seniori absolvujú 10-týždňový program. Pozostávať bude z deviatich týždňov na mieru šitého pohybového programu obsahujúceho silový, vytrvalostný či koordinačný tréning. Ďalší týždeň bude na programe edukácia zameraná na význam pokračovania pohybových aktivít aj po ukončení programu.

Tieto pohybové programy budú seniori vykonávať pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov. Tí sa zmeriavajú na prevenciu a podporu zdravia seniorov.

„Je nesmierne dôležité odpovedať na súčasné potreby spoločnosti. Preto som rád, že tento projekt priamo reaguje na ciele Stratégie EÚ na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu. Rešpektuje hlavné ciele, ktoré si EÚ stanovila dosiahnuť do roku 2020,“ povedal rektor UK Marek Števček.

O projekte

Projekt cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko trvá od 1. marca 2019 do 28. februára 2022. Fakulta telesnej výchovy a športu UK na ňom spolupracuje s Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pölten v Rakúsku.

Ďalšími partnermi a podporovateľmi sú mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa, UNION poisťovňa, Slovenská akadémia vied, Lekárska fakulta UK, mesto Šamorín a niekoľko rakúskych obcí.

Cieľom projektu je zlepšiť podmienky na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti a podpory zdravia seniorov, a tým prispieť k ich lepšej sociálnej inklúzii.

Odporúčané články

Bratislava hostí medzinárodný stomatologický kongres Študenti košickej SZŠ sa budú učiť anatómiu virtuálne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X