Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DFNsP Banská Bystrica
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Novonarodená Emmka napojená na mimotelové okysličovanie Foto: DFNsP Banská Bystrica
15. 08. 2019 11:10 Zdravotnícke zariadeniaBanská Bystrica Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

V banskobystrickej detskej nemocnici zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Len jednodňové novorodeniatko bolo v prvej polovici júla prijaté na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (II. KPAIM) v detskej nemocnici v Banskej Bystrici.

Dievčatko vdýchlo počas pôrodu novorodeneckú stolicu, tzv. smolku. Toto spôsobilo závažné poškodenie pľúc – dieťa nemohlo dýchať. Napriek plnému úsiliu lekárov z Neonatologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta bolo dievčatko v priamom ohrození života.

Po prijatí na II. KPAIM v detskej nemocnici bola Emmka okamžite napojená na mimotelovú oxygenáciu pomocou ECMO prístroja (Extracorporal Membrane Oxygenation).

Tento prístroj zabezpečil dodávku kyslíka do organizmu. Zabránil tak postupnému poškodzovaniu jednotlivých orgánov, čo by mohlo mať pre malú pacientku okamžité fatálne následky.

Rekordne malá pacientka

Emmka sa začala postupne uzdravovať a od mimotelovej oxygenácie bola odpojená po ôsmich dňoch. Následne bola na desiaty deň odpojená aj od umelej pľúcnej ventilácie.

Jej celkové uzdravenie trvalo ešte niekoľko dní, počas ktorých bolo potrebné doliečiť infekciu a zabezpečiť prídavný kyslík. Malý organizmus sa musel adaptovať na život bez prístrojov.

DFNsP Banská Bystrica
Malá pacientka je už doma s rodičmiFoto: DFNsP BB / Katarína Poturnay

Počas môjho predchádzajúceho pôsobenia v SÚSCCH som sa bežne stretávala s liečebným postupom mimotelového okysličovania organizmu. Nikdy však nie u tak malého dieťatka. Emmka mala pri napájaní na prístroj len 3310 gramov, čo je skutočné unikum,“ povedala na margo tohto liečebného postupu vedúca sestra kliniky Tatiana Maďarová.

Ide naozaj o výnimočný zákrok v slovenských podmienkach, ktorý si vyžaduje dokonalú spoluprácu celého tímu lekárov a sestier,“ dodala.

Život bez trvalých následkov

Ako priblížil prednosta kliniky Oliver Petrík, mimotelová oxygenácia pri vdýchnutí smolky je štandardný postup zdravotnej starostlivosti využívaný na svetových pracoviskách.

V našich podmienkach sa jedná o prvú lastovičku, ktorou sa chceme priblížiť svetovému štandardu. Vďaka tejto „technike“ dokážeme v maximálnej miere eliminovať nežiadúce účinky poškodenia orgánov a tým zabezpečiť náležitú kvalitu života dieťaťa v budúcnosti,“ vysvetlil Petrík.

Inak povedané, dieťa bude žiť bez poškodení a trvalých následkov nedokysličenia organizmu, čo je bezpochyby najväčší prínos tohto liečebného postupu,“ zhrnul.

K téme

Pacientovi s cukrovkou v Žiline zachránili zrak vďaka špecializovanej operácii Kežmarská nemocnica začala s predpôrodnými kurzmi

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X