V NÚDCH kompletne zmodernizovali oddelenie pre deti s rakovinou

Detské hematologické oddelenie
Foto: SITA/Branislav Bibel
Národný ústav detských chorôb, nezisková organizácia Deťom s rakovinou a Klinika detskej hematológie a onkológie vybudovali špičkové oddelenie pre malé deti do ôsmich rokov

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), nezisková organizácia Deťom s rakovinou a Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) vybudovali špičkové oddelenie pre malé deti do ôsmich rokov, ktoré trpia rakovinou.

Ako v utorok na otvorení zariadenia uviedol prezident SR Andrej Kiska, je dôležité, aby deti s rakovinou dostali špičkovú liečbu a boli v prostredí, ktoré je moderné.

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka príspevku od ministerstva zdravotníctva vo výške 700 tisíc eur. Zaplatila sa z toho najdrahšia položka – vzduchotechnika, okná a tiež prístrojové a interiérové vybavenie.

Príspevok 600 tisíc eur dala nezisková organizácia Deťom s rakovinou.

Detské hematologické oddelenie
Foto: SITA/Branislav Bibel

Viac izieb aj nové miestnosti

Oddelenie prešlo úplnou generálnou inováciou, od dispozičných zmien po inštaláciu vzduchotechniky.

Menila sa vnútorná fasáda, okná, podlahy, pribudli bezbariérové kúpeľne na izbách, nová zdravotechnika, dvere aj nábytok.

Na oddelení je aj tzv. zákrokovňa, kde sa budú robiť menšie operačné úkony. Pribudla aj jedna izba pre pacientov, z desiatich izieb je teraz jedenásť.

Na oddelení zrekonštruovali aj herňu pre detských pacientov, ktorí ju využívajú aj ako materskú škôlku. Zrekonštruovala sa aj rodičovská kuchynka.

Deti potrebujú priateľské prostredie

„Detský onkologický pacient sem neprichádza na dva-tri dni, na dva týždne. On tu trávi veľkú časť svojho života,“ povedala po otvorení oddelenia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Preto je podla nej veľmi podstatné, aby prostredie, v ktorom sa lieči, bolo k nemu čo najpriateľskejšie. Ministerka tiež uviedla, že je potrebné renovovať aj iné oddelenia.

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová uviedla, že deti môžu byť počas liečby zo svojej izby napojené na monitor. Ten je prepojený so sesterskou miestnosťou. Tu môžu zdravotníci vidieť, v akom stave je pacient.

„On môže byť v tej svojej izbičke. Nemusí byť napríklad v ošetrovni,“ vysvetlila.

Detské hematologické oddelenie
Foto: SITA/Branislav Bibel

Začnú v marci

Na oddelení sú jedno- a dvojlôžkové izby. Jednolôžkové sú určené pre deti, ktoré sú viacej ohrozené.

Špičkové oddelenie má byť porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami pre náročnú liečbu.

„Toto je skutočne detská onkológia, na ktorú môžeme byť hrdí,“ dodal prezident Andrej Kiska.

Po rozsiahlom komplexnom prebudovaní priestorov by sa pacienti mali na oddelení začať liečiť v marci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb