V obciach s viac ako 500 obyvateľmi pribudnú verejne prístupné defibrilátory, budú evidované v centrálnom registri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Defibrilátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obce s viac ako 500 obyvateľmi musia od začiatku septembra tohto roka do konca budúceho roka zabezpečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor (AED).

Registrácia v centrálnom registri

Vyplýva to z novelizácie zákona o obecnom zriadení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. septembra tohto roka. Pre každých 5 000 obyvateľov musia obce a mestá zabezpečiť na verejne prístupnom mieste dodatočný automatický externý defibrilátor. Do konca roka 2024 tak musí samospráva po Slovensku rozmiestniť takmer 2,1 tisíca defibrilátorov.

Obec musí od septembra každý automatický externý defibrilátor zaregistrovať v ich centrálnom registri. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby je pritom od začiatku tohto mesiaca povinné zabezpečiť spravovanie centrálneho registra automatických externých defibrilátorov a uverejniť na svojom webovom sídle miesta, kde sa tieto prístroje nachádzajú.

Nedostatok financií

Minister zdravotníctva Michal Palkovič ešte koncom júna povedal, že ministerstvo zdravotníctva nedisponuje rozpočtom, ktorý by finančne pokryl nákup automatických externých defibrilátorov pre väčšie obce. Finančné zdroje na ich nákup by podľa neho mala zabezpečiť samotná samospráva.

Mimonemocničné náhle zastavenie krvného obehu sa v Európe vyskytne každé dve minúty. Defibrilácia do trochpiatich minút od kolapsu môže zvýšiť prežívanie na 5070 percent.

Názor exministra zdravotníctva

„Včasnú defibriláciu však nie je možné zabezpečiť posádkami záchrannej zdravotnej služby, ktorých by namiesto súčasných viac ako 300 muselo byť na území Slovenska aspoň 3 000,“ uviedol exminister zdravotníctva, poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Marek Krajčí.

Defibrilovať podľa neho dokáže nielen záchranná zdravotná služba, ale aj laický záchranca pomocou automatizovaného externého defibrilátora. Štáty preto zavádzajú programy verejne prístupnej defibrilácie a po svojom území rozmiestňujú prístroje tak, aby boli dostupné širokej verejnosti, ktorá dokáže prístroj zobrať a použiť do piatich minút od kolapsu osoby.

Takmer polovičná príčina úmrtí

Na Slovensku podľa poslanca Krajčího tvoria srdcovo-cievne ochorenia takmer polovicu príčin všetkých úmrtí. Ročne takto na Slovensku zomrie viac ako 25-tisíc ľudí.

Ku viac ako 8-tisíc zastaveniam krvného obehu za rok smeruje záchranná zdravotná služba. Ochorenie srdca spôsobuje zastavenie obehu až do 83 % prípadov. Defibrilovateľný rytmus má najmenej 23 % postihnutých osôb.

„Teda najmenej ku 2 000 osobám za rok by bolo potrebné na Slovensku vyslať a použiť automatický externý defibrilátor a vyškoleného laického záchrancu,“ upozorňuje Krajčí.

Na Slovensku je podľa neho 2 574 defibrilátorov, vrátane defibrilátorov vo firmách a zdravotníckych zariadeniach, verejne prístupných defibrilátorov je však len 385.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMichal Palkovič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiOperačné stredisko záchrannej zdravotnej službyZZS Záchranná zdravotná služba