V pondelok sa rozhodne o revízii úhrad liekov, farmaceutické firmy sa obávajú doplatkov

Lieky
Foto: GettyImages

V pondelok bude jasné, v akej forme podpíše ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská revíziu úhrad liekov.

Šéfka rezortu zdravotníctva to uviedla pre agentúru SITA.

Farmaceutické firmy v liste adresovanom ministerke, ktorý má agentúra SITA k dispozícii, však vyjadrili obavy z doplatkov za lieky, ktoré by mohla revízia spôsobiť.

Zmena úhradových skupín

O možnosti zvýšenia doplatkov za lieky informovala začiatkom apríla Asociácia generických výrobcov liekov GENAS.

Nesúhlasila s novelou revízie úhrad, ktorú pripravilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na podnet súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. Novela mení úhradové skupiny, ktoré zohľadňujú terapeutickú indikáciu a štandardnú dávku liečiva v lieku.

„Pri pacientoch, ktorí nebudú môcť alebo chcieť akceptovať nové doplatky, bude lekár musieť meniť zavedenú liečbu za liečbu s nižším doplatkom. Pri tých pacientoch, ktorí užívajú viacero liekov, môže nastať súčasne zmena vo viacerých liečbach u rôznych špecialistov a vylúčiť sa nedá dekompenzácia pacienta,“ uviedla prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocka.

Kalavská: Lieky sme zaradili po konzultácii s odborníkmi

Argument o zvýšení doplatkov za lieky je podľa ministerky trocha zavádzajúci. „Keď ideme na niečom ušetriť, tak si musíme povedať na čom,“ uviedla.

Podľa nej zaradili lieky do jednotlivých skupín po konzultácii s odborníkmi. Ako informovala, na základe jednej skupiny lieku, jednej účinnej látky, bude vždy liek bez doplatku, resp. s minimálnym doplatkom.

Farmaceutické firmy ministerstvu v liste vyčítali aj nedostatočné posúdenie medicínskych princípov, keďže v rámci jednej referenčnej skupiny sú zaradené lieky na rôzne ochorenia.

Kalavská
Andrea Kalavská Foto: SITA/Diana Černáková

Je to živý proces

„My sme nerobili zoraďovanie do skupín podľa toho, ako sa nám páči, ale podľa určitých kľúčov a pravidiel,” povedala ministerka.

Pripomenula, že už prisľúbila, že revízia úhrad bude viac zohľadňovať medicínske stanovisko.

Ministerka označila rokovania o revízii za živý proces, keďže ešte nie je podpísaná.

„My stále ešte komunikujeme so zainteresovanými subjektmi. A to, v akej forme podpíše minister revíziu, budete vedieť v pondelok,“ konštatovala Kalavská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom