Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVOTNÍCTVO: Prvý urgentný príjem typu II.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Recepcia prvého urgentného príjmu typu II | Foto: SITA/Jakub Julény
12. 02. 2019 11:26 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

V Rooseveltovej nemocnici otvorili urgentný príjem 2. typu

Pracovisko poskytne pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť, pričom zvládne aj pacientov s vysoko virulentnými nákazami

Prvý urgentný príjem druhého typu (UP2T) na Slovensku uviedli do prevádzky v utorok vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Na tomto urgentnom príjme bude pacientom banskobystrického kraja, prípadne aj z iných regiónov, poskytovaná najkomplexnejšia urgentná zdravotná starostlivosť vrátane traumacentra a zvládnutia pacientov s vysoko virulentnými nákazami.

Zo zaradenia do pevnej siete UP2T plynú výhody aj nemocnici. Bude mať za poskytovanú urgentnú zdravotnú starostlivosť vyššie platby od zdravotných poisťovní v dôsledku širšieho spektra poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Urgent
Zľava: Medicínsky riaditeľ nemocnice Milan Urbáni, primár Oddelenia urgentného príjmu Roman Lutty a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská | Foto: SITA/Jakub Julény

„Mám radosť, že aj v tejto oblasti už vidíme konkrétne výsledky v praxi. Urgentný príjem druhého typu bude poskytovať pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste. Ide o výrazný posun v manažovaní zdravotnej starostlivosti pri pacientoch v urgentných stavoch,“ povedala na otvorení ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Zámerom podľa nej bolo, aby bola lepšie načasovaná urgentná zdravotná starostlivosť pre skutočne urgentných pacientov.

Vďaka rekonštrukcii urgentu

Banskobystrická Rooseveltova nemocnica ako prvá splnila podmienky Ministerstva zdravotníctva SR pre zariadenia zaradené do minimálnej siete UP2T. Tie majú presne špecifikované priestorové usporiadanie a materiálno-technické vybavenie či personálne zabezpečenie.

Vďaka uskutočnenej rekonštrukcii urgentu v roku 2013 bola nemocnica na tento krok pripravená.

„Nebolo potrebné robiť zásadnejšie stavebné úpravy priestorov. Doplnili sme vybavením jednotku všeobecnej neodkladnej starostlivosti. Nakoľko je naša nemocnica jedným zo štyroch centier v SR, ktoré zabezpečuje starostlivosť o pacientov s vysoko virulentnými nákazami, pripravujeme pre takýchto pacientov komplexný izolačný box,“ uviedla generálna riaditeľka FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica Miriam Lapuníková.

„Na urgentnom príjme druhého typu sú pacientom k dispozícii na jednom mieste viacerí špecialisti a je tu prepojenie aj na traumacentrum. Napríklad pacient po autonehode je tak komplexne, rýchlo a flexibilne riešený na jednom mieste,“ konkretizoval generálny tajomník služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Jozef Ráž.

Urgent fdr
Foto: SITA/Jakub Julény

S vyšším stupňom špecializácie

Urgentný príjem prvého typu vyžaduje samostatnú ambulanciu s lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším zdravotníckym personálom, s 24-hodinovou prevádzkou, sedem dní v týždni.

Urgentný príjem druhého typu má vyšší stupeň špecializácie, ktorý si vyžaduje ďalších odborníkov, špecialistov.

Pre UP2T sa majú dobudovať aj traumacentrá schopné robiť komplexnú diagnostiku a liečbu pacientom s ťažkými stavmi.

Do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu pre dospelých na urgentnom príjme druhého typu, je v rámci SR zaradených šesť nemocníc. Nemocnice majú čas na splnenie kritérií do 30. júna 2020.

K téme

Nemocnica v Dunajskej Strede štartuje rekonštrukciu za 3,5 milióna eur Aplikácia pomôže rodičom rozhodnúť sa, či ísť s dieťaťom na pohotovosť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak Foto: Vypočúvajú kandidátov na ústavných sudcov, pred výbor predstúpili aj nováčikovia B.B. King: Kráľ bluesu by oslávil 94 rokov, svoje gitary volal Lucille (video)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X