V Rooseveltovej nemocnici zrekonštruovali anestéziologickú kliniku

Fdr
Foto: SITA / Jakub Julény

Uskutočnená rekonštrukcia stála 815-tisíc eur, pričom podstatnú časť poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR a čiastkou 250-tisíc prispela nemocnica

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici otvorila v piatok pre pacientov s vážnym zdravotným stavom zrekonštruované priestory II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU.

V rámci rekonštrukcie vybudovali aj novú transplantačnú jednotku.

Uskutočnená rekonštrukcia stála 815-tisíc eur, pričom podstatnú časť poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR a čiastkou 250-tisíc prispela nemocnica.

Pacienti sa začnú sťahovať na budúci týždeň

Rekonštrukciou prešli nevyužívané priestory po bývalom kardiologickom oddelení, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa kliniky, sú prepojené a už budúci týždeň sa do nich začnú sťahovať pacienti z pôvodných priestorov.

„Zrenovované priestory prinesú významné skvalitnenie zdravotnej starostlivosti v našom obore. Zvýši sa komfort nielen pre pacientov, ale aj pre personál, ktorý denne pracuje vo vysoko záťažovom prostredí,“ priblížil prínosy rekonštrukcie prednosta anestéziologickej kliniky Jozef Valky.

„Táto klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny je rozdelená na dve časti. Jedna časť je trojposteľová transplantačná jednotka, kde budú umiestnení pacienti po transplantácii pečene a pacienti, ktorí vyžadujú rozsiahlejšie zákroky na pečeni. Druhá, sedemlôžková časť, je vlastne lôžková časť kliniky,“ objasnil prednosta kliniky.

Nová transplantačná jednotka

FNsP F.D. Roosevelta je významným transplantačným centrom na Slovensku a jediným, ktoré transplantuje pečeň.

„Som veľmi rada, že sa nám v zrekonštruovaných priestoroch podarilo zároveň vybudovať dlho očakávanú transplantačnú jednotku, ktorá skvalitní pooperačnú starostlivosť o transplantovaných pacientov a umožní rozvoj tohto nášho jedinečného programu,“ doplnila generálna riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Okrem toho, že priestory sú nové a moderne vybavené, pribudol klinike vstupný filter pre pacientov, zvlášť pre personál a návštevy. Ďalej samostatné skladové priestory na zdravotnícky materiál a vlastné biochemické laboratórium.

Chystajú celkovú rekonštrukciu

V rámci renovácie vybudovali aj nový rozvod medicinálnych plynov a samostatnú klimatizáciu.

Podľa generálnej riaditeľky pripravuje nemocnica celkovú rekonštrukciu, na ktorú v budúcom roku vypíšu verejné obstarávanie.

Klinika je najvyšším špecializovaným pracoviskom pre celý Banskobystrický kraj. Sú v nej hospitalizovaní pacienti, ktorých vážny zdravotný stav si vyžaduje intenzívnu zdravotnú starostlivosť a monitorovanie životných funkcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica