V Rusku prudko stúpa počet prípadov aj úmrtí na COVID-19, Kremeľ to pripisuje nízkej zaočkovanosti

COVID 19, koronavírus, Rusko
Foto: ilustračné, Getty Images

Rusko v pondelok zaznamenalo 29 409 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najvyššie číslo v tomto kalendárnom roku a iba o trochu menej ako rekord dosiahnutý vlani v decembri.

Viac o téme: Koronavírus

Úrady potvrdili aj 957 súvisiacich úmrtí, čo bolo takmer toľko ako maximum zaznamenané počas uplynulého víkendu, keď zaevidovali 968 obetí.

Počet obetí majú najvyšší v Európe

V Rusku v ostatných týždňoch v súvislosti s koronavírusom prudko narastá infikovanosť i úmrtnosť. Spôsobuje to predovšetkým pomalé očkovanie a neochota Kremľa sprísniť obmedzenia.

Rusko už má najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe – podľa vládnej pracovnej skupiny viac ako 217-tisíc. Štátna štatistická agentúra, ktorá používa iný spôsob počítania, vrátane prípadov, keď koronavírus nebol považovaný za hlavnú príčinu smrti, eviduje približne 418-tisíc úmrtí osôb s ochorením COVID-19.

Niektoré nemocnice sú už plné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril znepokojenie nad nárastom počtu infekcií a úmrtí. Poznamenal, že nemocnice v niektorých regiónoch majú takmer plné kapacity. „Úroveň zaočkovanosti, ktorú máme, je príliš nízka, neprípustne nízka. Preto máme takú vysokú úmrtnosť,“ povedal.

Peskov zároveň odmietol myšlienku ukladania pokút osobám, ktoré sa nenechajú zaočkovať, a zdôraznil, že je na regionálnych orgánoch, aby rozhodli, či sprísnia miestne obmedzenia týkajúce sa koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij Peskov