V stredu bude Svetový deň ústneho zdravia

Zuby_dieta.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) už po šiestykrát organizuje podujatia v rámci Svetového dňa ústneho zdravia. Mottom Svetovej organizácie zubného lekárstva (FDI) pre rok 2019 je Povedz Ááá! Opäť tak upozorňuje na úzky vzťah medzi stavom ústneho a celkového zdravia.

SKZL sa v pripravovanej sérii podujatí zameria tento rok hlavne na deti základných škôl. Poučiť ich chce nielen o ústnej hygiene, ale tiež upriamiť ich na vplyv zdravej výživy v prevencii nielen ústneho zdravia.

Prvých päť rokov SKZL v tento deň organizovala aktivity hlavne v Bratislave. Tento rok sa rozšíria okrem hlavného mesta aj do Martina a Košíc.

Cieľom je celý život bez kazu

Edukácie sa zúčastnia žiaci základných škôl 6. – 9. ročníkov. „Práve generácia týchto detí by mala byť edukovaná  o dôležitosti starať sa o svoje zdravie, aby sme mohli naplniť cieľ svetovej Aliancie pre budúcnosť bez zubného kazu. Deti narodené v roku 2026 a neskôr by mali byť po celý život bez zubného kazu,“ priblížila cieľ garantka podujatí a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. „A práve tieto deti si budú zakladať rodiny a mať deti v tomto období,“ dodala.

Na edukácii detí spoločne s komorou sa budú podieľať študenti zubného lekárstva. To viedlo k organizácii podujatia v sídle fakúlt s výučbou zubného lekárstva.

Pre medikov je to podľa SKZL výborný štart pre vykonanie reálnej primárnej prevencie. Osobne sa budú podieľať na zvyšovaní zdravotnej gramotnosti, pričom si môžu zlepšiť zručnosť komunikácie s pacientmi.

Otvorusta_2019_hnx136_3101 1_page 0001.jpg

Odmerajú aj pH sladených nápojov

Edukačný program odštartuje vyplnenie stručného dotazníka žiakmi o základoch ústneho zdravia. Potom sa naučia čistiť si chrup nielen s použitím zubnej kefky, ale s inými pomôckami ústnej hygieny.

Prezentácia ich upozorní aj na problémy s krvácaním ďasien, s prenosnými vírusovými ochoreniami a vysvetlí im riziká fajčenia, piercingu a bielenia zubov.

Minulý rok deti zaujali ukážky malej ústnej chémie: ako sa vytvára zubný kaz a ako zuby chránia fluoridové zlúčeniny. Meranie pH obľúbených sladených nápojov s názornou ukážkou obsahu cukru budú súčasťou praktických ukážok.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Neda Markovská
    Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov