Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuby_dieta.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
19. 03. 2019 11:55 Ostatné od SITA

V stredu bude Svetový deň ústneho zdravia

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) už po šiestykrát organizuje podujatia v rámci Svetového dňa ústneho zdravia. Mottom Svetovej organizácie zubného lekárstva (FDI) pre rok 2019 je Povedz Ááá! Opäť tak upozorňuje na úzky vzťah medzi stavom ústneho a celkového zdravia.

SKZL sa v pripravovanej sérii podujatí zameria tento rok hlavne na deti základných škôl. Poučiť ich chce nielen o ústnej hygiene, ale tiež upriamiť ich na vplyv zdravej výživy v prevencii nielen ústneho zdravia.

Prvých päť rokov SKZL v tento deň organizovala aktivity hlavne v Bratislave. Tento rok sa rozšíria okrem hlavného mesta aj do Martina a Košíc.

Cieľom je celý život bez kazu

Edukácie sa zúčastnia žiaci základných škôl 6. – 9. ročníkov. „Práve generácia týchto detí by mala byť edukovaná  o dôležitosti starať sa o svoje zdravie, aby sme mohli naplniť cieľ svetovej Aliancie pre budúcnosť bez zubného kazu. Deti narodené v roku 2026 a neskôr by mali byť po celý život bez zubného kazu,“ priblížila cieľ garantka podujatí a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. „A práve tieto deti si budú zakladať rodiny a mať deti v tomto období,“ dodala.

Na edukácii detí spoločne s komorou sa budú podieľať študenti zubného lekárstva. To viedlo k organizácii podujatia v sídle fakúlt s výučbou zubného lekárstva.

Pre medikov je to podľa SKZL výborný štart pre vykonanie reálnej primárnej prevencie. Osobne sa budú podieľať na zvyšovaní zdravotnej gramotnosti, pričom si môžu zlepšiť zručnosť komunikácie s pacientmi.

Otvorusta_2019_hnx136_3101 1_page 0001.jpg

Odmerajú aj pH sladených nápojov

Edukačný program odštartuje vyplnenie stručného dotazníka žiakmi o základoch ústneho zdravia. Potom sa naučia čistiť si chrup nielen s použitím zubnej kefky, ale s inými pomôckami ústnej hygieny.

Prezentácia ich upozorní aj na problémy s krvácaním ďasien, s prenosnými vírusovými ochoreniami a vysvetlí im riziká fajčenia, piercingu a bielenia zubov.

Minulý rok deti zaujali ukážky malej ústnej chémie: ako sa vytvára zubný kaz a ako zuby chránia fluoridové zlúčeniny. Meranie pH obľúbených sladených nápojov s názornou ukážkou obsahu cukru budú súčasťou praktických ukážok.

Odporúčané články

Narcis, kráľovská koruna či ruky. Poznáte symboly kampaní? Ministerstvo zdravotníctva odštartovalo osvetu hygienických návykov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X