V žilinskej nemocnici vymenia viac ako 500 lôžok

Nové postele vo FNsP Žilina
Foto: FNsP Žilina

Dodávkou prvých jedenástich detských postieľok sa začala najväčšia obnova lôžok v histórii žilinskej nemocnice.

Vďaka centrálnemu verejnému obstarávaniu Ministerstva zdravotníctva SR v priebehu najbližších týždňov postupne dodajú do Žiliny celkovo 513 nových lôžok, matracov a príslušenstva pre detských i dospelých pacientov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Lenka Záteková.

Prvé nové detské postieľky spolu s matracmi a infúznymi stojanmi už dodali na oddelenie pediatrie, oftalmológie a otorinolaryngológie.

Vymenia takmer tri štvrtiny postelí v celej nemocnici

Na nové postele sme čakali o niečo dlhšie. Na viacerých oddeleniach ich potrebujeme ako soľ, takže sme radi, že prvá menšia dodávka je už u nás a výrazne zlepší podmienky pre našich pacientov a zdravotníkov,“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

K jedenástim detským postieľkam pribudne čoskoro ďalších 502 lôžok. Podľa Stalmašeka ide o najrozsiahlejšiu obnovu lôžok v histórii nemocnice. Z celkového počtu takmer 800 lôžok kompletne vymenia takmer tri štvrtiny.

Moderné postele nielen zlepšia liečbu, komfort pre pacienta a prispejú k zvýšeniu kvality prostredia, no zároveň budú mať veľký vplyv na prácu našich zdravotníkov,“ zdôraznil riaditeľ žilinskej nemocnice.

Najväčšia výmena bude na internom

Žilinskej nemocnici dodajú niekoľko typov postelí. Podľa slov vedúceho hospodársko-technického odboru žilinskej nemocnice Eduarda Dorčíka sú všetky postele polohovateľné a vybavené kvalitnými matracmi s možnosťou prania a sterilizácie poťahov.

Najmenšie detské postieľky majú bočnice, ktoré nie je možné samovoľne spustiť. Pri lôžkach pre dospelých budú zase samozrejmosťou antidekubitné matrace. Okrem štandardných postelí očakávame aj resuscitačné lôžka a resuscitačné lôžka špecificky upravené pre oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, a chirurgiu v rámci unikátnych výkonov HIPEC (hypertermická intraperitoneálna chemoterapia, pozn. SITA),“ priblížil Dorčík.

Najviac postelí vymenia na oddelení vnútorného lekárstva, kde budú mať až 133 nových lôžok. Predstavuje to kompletnú výmenu.

Všetky štandardné lôžka vymeníme aj na psychiatrii. Na ostatných oddeleniach nahradíme nové postele v desiatkach kusov, podľa potreby tak, aby sme dostali preč všetky staré kusy,“ dodal Stalmašek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard DorčíkIgor Stalmašek
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina