Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekaren
Foto: Thinkstock
5. 12. 2018 15:38 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Väčšina nemocníc v pôsobnosti MZ už prevádzkuje vlastné lekárne

Od roku 2016 k dnešnému dňu vypovedalo 11 súkromným lekárňam nájomné zmluvy 8 štátnych nemocníc

Väčšina nemocníc v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) už prevádzkuje vlastné lekárne. MZ o tom informovalo v tlačovej správe. Rezort postupne systematicky pracuje na krokoch, aby v štátnych zdravotníckych zariadeniach pôsobilo menej súkromných spoločností.

Vníma ako správne, aby činnosti, ktoré dokážu generovať príjmy, postupne prechádzali do správy samotných nemocníc. Zariadenia následne tieto zdroje využívajú na svoj rozvoj a smerujú k pacientom a zdravotníkom.

V roku 2016 bol vydaný príkaz ministra, aby sa súkromné lekárne v nemocniciach dostali do vlastníctva nemocníc. Doposiaľ vypovedalo 11 súkromným lekárňam nájomné zmluvy osem štátnych nemocníc.

Ide o Detskú fakultnú nemocnicu Košice, Národný ústav detských chorôb, Národný onkologický ústav Bratislava, Nemocnicu Alexandra Wintera n.o. Piešťany, Univerzitnú nemocnicu Bratislava (Ružinov, Kramáre, Petržalka) a fakultné nemocnice Nové Zámky, Trnava a Žilina.

Ďalších 14 zdravotníckych zariadení súkromnú lekáreň nemalo a tri nemocnice – Univerzitná nemocnica Košice, UNB – Podunajské Biskupice a Nemocnica Poprad zmluvu zatiaľ nevypovedali. Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb zároveň v rámci svojej novej budovy bude poskytovať kompletné laboratórne služby pre región.

Zisk sa vráti späť k pacientovi

„Nemocnice tak zisk z prevádzkovania lekární môžu investovať späť k pacientovi a prispieť tak k ďalšiemu zlepšovaniu a skvalitňovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Takisto prevádzkovateľom spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVALZ) sa v štátnych nemocniciach výrazne znížila ich ziskovosť. Pokles zisku súkromných prevádzkovateľov sa podľa MZ udial vďaka dvom opatreniam.

„Úhradovým mechanizmom cez zdravotné poisťovne boli znížené ceny za bod pri výkonoch“, uviedla Kalavská. Dodala, že ministerstvo zároveň zregulovalo minimálnu trhovú cenu za nájom priestorov, kde súkromné spoločnosti prevádzkujú SVALZ a pristúpilo sa k výraznému navýšeniu nájomného.

Nájom pre súkromníkov v nemocniciach vzrástol v niektorých prípadoch až desaťnásobne. Peniaze idú do pokladnice nemocnice, ktorá ich môže následne investovať do oblastí, kde sú najviac potrebné.

Úspora vďaka verejnému obstarávaniu a elektronickej aukcii

Trinásť slovenských nemocníc má od roku 2017 pätnásť nových CT prístrojov, vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sa pri ich nákupe ušetrilo viac ako 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami pri rovnakých typoch zariadení.

„Tieto prístroje tak už nie sú v súkromných rukách, vlastnia ich nemocnice. Usporené peniaze tak môžu zdravotnícke zariadenia investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ informoval generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana. Nemocnice takisto budú mať čoskoro vlastné magnetické rezonancie.

Ministerstvo zdravotníctva chce aj naďalej pokračovať v krokoch, ktoré budú smerovať k tomu, aby ziskové činnosti smerovali naspäť do zdravotníctva – k pacientom a zdravotníkom.

K téme

Aktualizované: Lekárnická komora odmieta návrh zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou Slovenské lekárne sa stali obeťami IT útokov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Vždy nadáva a uráža, obul sa Danko do Matoviča a kritizoval aj Kotlebu a ministra Kamenického Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Video+foto: Otec počas svadobného dňa svojej dcéry vyhodil do vzduchu vlastný dom Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Na diaľnici D1 sa zrazili dve autá, nehoda si vyžiadala aj jednu obeť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X