Valocký rezignoval, skončí 30. apríla

ZDRAVOTNÍCTVO: Národný onkologický ústav
Foto: SITA / Marko Erd

AKTUALIZOVANÉ – Generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozef Valocký sa vzdal svojej funkcie. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, ministerka Andrea Kalavská jeho rezignáciu prijala.

Valocký zastával svoju pozíciu od novembra 2017. Svoje pôsobenie v NOÚ na pozícii generálneho riaditeľa ukončí 30. apríla.

“Rozhodnutie pána Valockeho oceňujem a ďakujem za odvedenú prácu. Verím, že tento krok, ktorý si vážim, prispeje k stabilizácii ústavu,“ uviedla Kalavská.

„Na prvom mieste je pre mňa pacient, preto mi záleží na tom, aby sa v ústave poskytovala kvalitná zdravotná starostlivosť a stabilizácia kľúčových kvalitných zdravotníkov je pre mňa podstatná. Národný onkologicky ústav je špičkové zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje služby pacientom v rámci celého Slovenska, a chcem, aby ním zostal,” dodala.

Čo bude ďalej

NOÚ v Bratislave je vedený Radou riaditeľov zloženej z generálneho, ekonomického a medicínskeho riaditeľa. Po ukončení pôsobenia Jozefa Valockého môže pozíciu generálneho riaditeľa dočasne zastavať iná osoba až do ukončenia úspešného výberového konania, najdlhšie však na 6 mesiacov.

Zdravotnícke zariadenie môže byt dočasne vedené aj dvomi členmi z troch, v tomto prípade medicínskym a ekonomickým riaditeľom.

Ministerstvo ešte nevie, ktorá alternatíva bude platiť v NOÚ po Valockého odchode.

Valocký: Chcem upokojiť situáciu

AŠN
Jozef Valocký | Foto: SITA / Marek Mrviš

Odchádzajúci riaditeľ Jozef Valocký chyby u seba nevidí, naopak, dúfa, že jeho nástupca zachová kontinuitu opatrení vedúcich „k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, zvýšeniu komfortu pacientov a zabráneniu nekalých praktík, ktorých nápravu sme za uplynulý rok vykonali,“ vyhlásil vo svojom stanovisku.

„Kroky, ktoré som z funkcie generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu vykonal, jasne preukazujú, že u mňa pacient vždy bol a aj bude na prvom mieste,“ tvrdí Valocký.

„Nedopustím, aby sa pacient stal rukojemníkom akýchkoľvek skupín,“ pokračuje rezignovaný riaditeľ. nespresňuje však, ako sa majú pacienti NOÚ stať rukojemníkmi akých záujmových skupín a ako tomu chce zabrániť.

„Uvedomujem si, že onkologickí pacienti veľmi citlivo vnímajú nielen svoje ochorenie, ale aj atmosféru v zariadeniach, ktoré im poskytujú zdravotnú starostlivosť. Z dôvodu upokojenia situácie som sa rozhodol dnes odovzdať svoju rezignáciu z postu generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu,“ dodal Valocký.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NOÚ Národný onkologický ústav