Vedci našli v kanalizácii super odolné baktérie, nezničí ich ani bielidlo

Baktérie rezistentné voči antibiotikám sú už aj tu.
Thinkstockphotos.com

Vedci z americkej Rutgers University našli v biofilmoch na stenách kanalizácií nebezpečné baktérie odolné voči antibiotikám. Svoju štúdiu zverejnili v žurnále Environmental Science: Water Research & Technology. V rámci projektu si postavili vlastnú simulovanú kanalizáciu a skúmali baktérie, ktoré v nej prežili.

Zistili, že niektoré biofilmy obsahujú baktérie odolné voči antibiotikám a tiež štandardnej dezinfekcii kanalizácie bielidlom, čo vystavuje zdravotnému riziku ľudí vykonávajúcich dezinfekciu a tiež verejnosť.

Odpad zo záchoda väčšinou odchádza do čističky, no dážď môže spôsobiť pretečenie nespracovanej vody do riek a iných vodných tokov.

Podľa výskumníkov by nastal najhorší scenár vtedy, ak by sa voda z kanalizácie dostala do povrchovej vody. Spoluautorka štúdie Nicole Fahrenfeld uviedla, že „je potrebné zvážiť procesy v oblasti kanalizácie a ako najlepšie bojovať proti patogénom“.

Dodala, že časť svojho experimentu zopakujú a budú pozorovať, ako dlho by v kanalizácii dokázal prežiť nový koronavírus.

Vedci tiež zistili, že materiály použité v kanalizáciách, ako betón alebo plasty, nemajú vplyv na vytvorenie biofilmov, no zohrávajú rolu v efektivite bielidla počas dezinfekcie. Objasnili, že lepšie funguje na plastoch ako na betóne. Pravdepodobne preto, lebo plast má hladší povrch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rutgers University