Vedci prehodnotili silu koronavírusu. Nové zistenia menia štatistiky úmrtnosti aj príznakov

Covid 19
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Fernando Vergara)

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) má po nákaze koronavírusom príznaky ochorenia Covid-19 len okolo 60 percent ľudí, uvádza Businessinsider.com.

Znamená to, že vyše tretina infikovaných, približne 40 percent, je asymptomatická, čo je viac, ako lekári pôvodne predpokladali.

Ľudia bez príznakov sú menej infekční

CDC zároveň odhaduje, že pravdepodobnosť prenosu vírusu z asymptomatických jedincov je zhruba 75-percentá. Prvotné odhady Centra však hovorili o 100-percentnom prenose.

Úmrtnosť na Covid-19 je nižšia

Nová analýza CDC tiež hovorí o smrtnosti vírusu, ktorá by mala byť len o niečo vyššia ako pol percenta – pravdepodobnosť úmrtia po nákaze teraz vedci odhadujú na 0,65 percenta. Po vypuknutí pandémie sa však v odborných kruhoch hovorilo o hodnote 3,4 percenta.

Vypočítať mieru úmrtnosti na infekciu je podľa matematického epidemiológa Timothyho Russella z Londýnskej univerzity naozaj náročné, pretože by sme museli poznať presný počet infikovaných. Vzhľadom na častý asymptomatický priebeh ochorenia to však zrejme nebude možné, povedal pre Nature.com.

Zomiera menej ako percento nakazených

Odhaduje sa, že medzi vstupom infekcie do tela a úmrtím môžu uplynúť až dva mesiace. Podľa Russella zomiera na Covid-19 približne päť až desať pacientov z tisícky nakazených. Výsledky z posledných štúdií teda naznačujú, že smrtnosť je medzi pol až jedným percentom.

Vedci však zároveň upozorňujú, že úmrtnosť sa môže líšiť v závislosti od úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti, veku, etnicity či sociálno-ekonomických parametrov v jednotlivých krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb