Viete, čo pijú vaše deti? Energetické nápoje môžu mať podľa lekára fatálne následky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetický drink, dieťa
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci parlamentu sa pred pár týždňami snažili presadiť zákon, ktorým by sa obmedzil predaj energetických nápojov pre mladých do 15 rokov. Návrh zákona však nenašiel podporu, hoci k zákazu sa pridali aj viacerí odborníci a lekári.

V reportáži TV Joj, ktorá je zverejnená na webe Noviny.sk, opísala žiačka ôsmeho ročníka základnej školy, kedy ich najčastejšie so spolužiakmi pijú. „Pijem ich pravidelne každý deň a po škole, keď nám skončí vyučovanie, chodíme do obchodu a kúpime si ďalšie,“ hovorí.

Každý je nebezpečný

Podľa Marcela Bennera, primára urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, je to pre deti nebezpečné a častokrát k nim deti prichádzajú po vypití len jedného energetického nápoja.

„Každý energetický nápoj, ktorý dieťa požije, je nebezpečný, vzhľadom na to, že deti nevedia rozlišovať ich obsah. Majú pocit excitácie, odpadnutia, búšenie srdca, zvýšený krvný tlak. Pokiaľ dieťa odpadne niekde na ulici, sú s tým spojené sekundárne zranenia,“ vysvetľuje.

Hrozí bezvedomie

Obzvlášť nebezpečná je kombinácia s alkoholom, kde hrozí veľmi rýchle upadnutie do bezvedomia a podchladenie. Viaceré deti pijú energetické drinky hlavne, aby sa priblížili dospelosti. Tiež chcú zlepšiť svoj výkon v škole či počas športovania.

S obmedzením predaja týchto nápojov súhlasí aj minister zdravotníctva SR Michal Palkovič. Do tých 15-tich rokov je určite potrebné nápoje zakázať a do 18 rokov taktiež,“ uviedol. Problémom podľa neho nie je len vysoký obsah cukru, ale aj kofeín.

Problém riešia aj v iných krajinách

Aj z týchto dôvodov dochádza k obmedzeniu ich predaja v ďalších štátoch, ako Poľsko a riešia to už aj v susednom Česku.

„Niektoré deti energetickými nápojmi nahrádzajú raňajky, pretože je to lacnejšie ako napríklad minerálka,“ povedal český novinár Ján Tuna. Zástancovia obmedzenia chcú zákonodarcov v Česku a tiež na Slovensku presvedčiť petíciou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel BennerMichal Palkovič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôb