Voliť prezidenta budú môcť aj pacienti v nemocniciach

Urna
Foto: SITA/Igor Kollárovics
Ak pacienti nemajú trvalý pobyt v rovnakom okrsku, ako je nemocnica, musia si vopred vybaviť voličský preukaz

Voliť prezidenta budú môcť aj pacienti v nemocniciach. Jedinou podmienkou je, aby mali vybavený voličský preukaz. Inak môžu voliť len v tom prípade, ak je ich nemocnica v rovnakom okrsku ako trvalé bydlisko. Budú teda zapísaní v zozname voličov príslušnej okrskovej komisie.

Jednotlivé okrskové komisie navštevujú aj nemocnice. Hospitalizovaní pacienti sa musia okrem voličského preukázať aj občianskym preukazom. Lístok vhodia do prenosnej urny, ktorú prinesú zástupcovia komisie.

Voliči nemôžu od svojej okrskovej komisie chcieť, aby za nimi prišla do nemocnice, ktorá je v inom volebnom okrsku. Naopak, zákon to nedovoľuje.

Článok budeme priebežne aktualizovať, ako nás budú ďalšie nemocnice informovať o svojom postupe

V UNLP budú provizórne volebné miestnosti

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice otvorí v sobotu provizórne volebné miestnosti v oboch svojich areáloch. Tie budú slúžiť pre chodiacich pacientov s vôľou voliť a vybaveným hlasovacím preukazom. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková, miestnosti môže využiť aj personál, ktorý bude v sobotu v službe.

UNLP Košice
Foto: UNLP Košice

„Pacientov, ktorí sú pripútaní na lôžko, navštívi, ak o to požiadajú službukonajúcu zdravotnú sestru, príslušná okrsková volebná komisia,“ uviedla Stašková.

Provizórne miesto pre voľby bude teda 16. marca na Rastislavovej 43 v čase od 14.00 do 15: 00 v X. pavilóne (Oddelenie liečebnej výživy) v miestnosti diétnych sestier na prízemí.

Na Triede SNP 1 bude v čase od 15:00 do 16:00 v lôžkovom pavilóne v Kluboch zamestnancov na 1. poschodí smerom k spojovacej chodbe s poliklinikou.

Osobitná miestnosť aj v Banskej Bystrici

Volebná miestnosť bude aj v banskobystrickej FNsP F.D. Roosevelta, a to v čase od 10:00  do 12:00 v monobloku B2, 10. poschodie, č. dverí 1070.

„V tomto čase bude pacientom umožnené voliť priamo vo volebnej miestnosti, alebo do prenosnej volebnej urny pri lôžku pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Pacienti v starom nemocničnom areáli (Oddelenie infektológie a Psychiatrická klinika) budú mať možnosť voliť len do prenosnej volebnej urny. V prípade potreby má personál  na oddelení kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich kontaktovať.

Nový nemocničný areál patrí pod volebný okrsok č. 1, starý nemocničný areál na Ceste k nemocnici 1, patrí do volebného okrsku č. 7. Ak teda pacienti majú trvalý pobyt v danom okrsku, nemusia si vybavovať voličský preukaz. Pre ostatných je to však podmienkou, ak chcú voliť.

V bratislavskej univerzitnej nemocnici sa bude dať voliť od 10:00 do 12:00. Ako informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská, pacienti budú môcť voliť do prenosnej schránky. Stačí, ak o svojom zámere voliť informujú personál.

Prezidentský palác
Foto: SITA/Ján Slovák

Fakultné nemocnice zabezpečia príchod okrskových komisií

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín bude zabezpečená prenosná urna s okrskovou komisiou. „Volebná komisia bude chodiť po jednotlivých oddeleniach v dohodnutom čase,“ informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Podobne to bude vyzerať aj vo fakultnej nemocnici v Trnave. „Členom Okrskovej volebnej komisie bude preto umožnený vstup na oddelenie/kliniku, za dodržania hygienicko-epidemiologických opatrení,“ spresnila hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová.

Rovnaký postup zvolí aj fakultná nemocnica v Žiline. „Takýmto spôsobom môžu bez problémov voliť pacienti, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky v územnom obvode okrskovej volebnej komisie č. 2 v meste Žilina, ktorým stačí len preukázať sa platným občianskym preukazom,“ povedala pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Pacienti, ktorí majú trvalý pobyt mimo daného územného obvodu, môžu voliť rovnako do prenosnej volebnej schránky, potrebné je však vybaviť si hlasovací preukaz, ktorý preukážu spolu s platným občianskym preukazom.

„Voliť umožňujeme aj občanom Slovenskej republiky bez trvalého pobytu na území Slovenskej republiky, ktorí preukážu svoju totožnosť cestovným dokladom (pasom) a čestným vyhlásením, že na území Slovenskej republiky nemajú trvalý pobyt,“ pridala Záteková ďalší detail.

Za rovnakých podmienok môžu takýmto spôsobom odovzdať svoj hlas aj všetci zamestnanci nemocnice, ktorí budú v sobotu v službe.

To isté platí aj pre prešovskú FNsP J. A. Reimana. „Nemocnica požiadala príslušné okrskové volebné komisie, do územného obvodu ktorých FNsP J. A. Reimana Prešov spadá, o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Členovia komisií navštívia dotknuté oddelenia v čase návštevných hodín – medzi 14:00 a 17:00. Hlasovať môže aj personál, ktorý má volebný preukaz, preukáže sa platným občianskym preukazom a o toto hlasovanie vopred požiadal,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Fnsp za_infografika pre pacientov a zdravotnikov pre prezidentske volby 2019.jpg
Infografika: FN Žilina

V nemocniciach Agelu sa bude hlasovať od 11:00 do 12:00

Nemocnice siete AGEL zvolili jednotný postup, povedala pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa skupiny Lucia Kočková.

Vrchné sestry v deň volieb do 9:00 ráno doručia na dohodnuté miesto – recepcia (prípadne iné dohodnuté miesto) zoznam hospitalizovaných pacientov, ktorí majú záujem voliť prezidenta SR. „Príslušná okrsková volebná komisia s prenosnou schránkou navštívi týchto pacientov priamo na izbe na danom oddelení medzi 11: 00 a 12:00,“ priblížila Kočková. Ako zdôraznila, pacienti musia mať platný občiansky a hlasovací preukaz.

Týka sa to nemocníc v Bánovciach nad Bebravou, Handlovej, Kežmarku, Komárne, Košiciach-Šaci, Krompachoch, Krupine, Leviciach, Levoči, Zlatých Moravciach a vo Zvolene.

Svet zdravia: Niektoré nemocnice tiež vyhradia miestnosť

Nemocnice siete Sveta zdravia prostredníctvom jednotlivých oddelení zistia u pacientov záujem o voľbu do prenosnej schránky. Následne v piatok 15. marca nahlásia príslušnej samospráve zoznam voličov, ktorí o hlasovanie do prenosnej urny požiadali.

V deň volieb prídu členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou do nemocnice za každým nahláseným voličom.

„Niektoré nemocnice pre okrskovú volebnú komisiu vyhradia miestnosť. Pacientov i zamestnancov, ktorí v deň konania volieb pracujú, vopred informujú o mieste a čase konania volieb v nemocnici. K ležiacim pacientom však samozrejme v tomto prípade príde okrsková volebná komisia s prenosnou urnou priamo k lôžku,“ uviedla komunikačná špecialistka siete Jana Fedáková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom