Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stocksnap_9m1hww2jfv.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stocksnap
27. 08. 2018 11:03 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Všeobecní lekári: Novela zákona o elektronickej zdravotnej knižke je nebezpečná

Podľa Aliancie všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) a Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) je návrh novely zákona o elektronizácii v zdravotníctve právne nekompetentný a odborne nebezpečný

Vo svojom vyhlásení uviedli, že ide o ďalšiu nepripravenú novelu pôvodného zákona. „Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) a Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) presadzujú také zákonné zmeny, ktoré zdravotníckym pracovníkom skomplikujú už tak chaotickú situáciu v nestabilnom a chybovom eZdraví/eHealth-e,“ zhodnotili.

Údaje majú byť prístupné všetkým lekárom

Jedným z príkladov je podľa nich návrh na znemožnenie prístupu ostatných lekárov k údajom v zdravotnej knižke pacienta, ktoré zaznamená psychiater, sexuológ alebo psychológ. „Tieto informácie sú pre ostatných lekárov nenahraditeľné. Ide nielen o liečbu psychiatricky chorého pacienta, ale aj o posúdenie spôsobilosti pacienta na držbu zbraní alebo streliva, prácu učiteľa, vychovávateľa či vedenie motorového vozidla. Navyše všetci lekári musia byť informovaní o každej medikácii pacienta, pretože nevhodná kombinácia liekov, o ktorých užívaní by sa nedozvedeli, môže ohroziť zdravie a život pacienta,“ uvádza sa vo vyhlásení. Podľa všeobecných lekárov je tým ohrozená právna istota lekára aj kvalita zdravotnej starostlivosti pre pacienta a bezpečnosť jeho okolia.

Nezmyselné pokuty

Lekári ďalej kritizujú hrozbu právneho deliktu a pokutu až 5 000 eur za to, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti neoznámi NCZI ukončenie pracovno-právneho vzťahu s tým, kto má elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka. „To pri každom zastupovaní alebo u „dohodárov“ bude poskytovateľ niekoľkokrát mesačne hlásiť NCZI zmenu?“ reagovali.

Dokumentácia radšej aj v papierovej podobe

Všeobecní lekári kritizujú aj návrh na výlučnú povinnosť viesť zdravotnú dokumentáciu elektronicky bez jej paralelného vedenia v papierovej podobe. Je to podľa nich dobré riešenie, ale nie pri súčasnom zle fungujúcom eZdraví. Ak sa u všetkých pacientov nedá využiť elektronický podpis pri poskytnutí informovaného súhlasu, takýto návrh je nezmyselný, upozorňujú.

Všeobecní lekári navrhujú novelu zákona stiahnuť z pripomienkového konania. Po odbornej diskusii ju chcú prepracovať tak, aby bola v súlade s reálnou klinickou praxou.

Odporúčané články

Aktualizované: Lekárnická komora odmieta návrh zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou Slovenské eZdravie je lídrom elektronizácie zdravotníctva v krajinách V4

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X