VšZP odmieta tvrdenia o ohrození poskytovania starostlivosti u gynekológov

VsZP
VšZP | Foto: vZdravotnictve.sk

Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha od 1. júla nebude mať trištvrte milióna pacientiek – mamičiek gynekologickú starostlivosť, pretože zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zanikajú.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ostro odmieta informáciu prezentovanú združením Zdravita, že od 1. júla tohto roka je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti u gynekológov či v ďalších ambulanciách. Podľa stanoviska zdravotnej poisťovne ide o poplašnú a nepravdivú informáciu.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa má zmluvné vzťahy s gynekológmi, ktorí sú členmi združenia Zdravita, uzatvorené do 30. júna,“ vysvetlila hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

VšZP podľa nej ponúkla združeniu Zdravita zmluvné úpravy s účinnosťou od 1. apríla 2018, avšak lekári ich odmietli. Ostatné asociácie ako aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú organizovaní, zmluvné úpravy prijali.

„Navýšenie zmluvných úprav s účinnosťou od 1. apríla 2018 predstavuje sumu v priemere 6,7 milióna eur mesačne oproti roku 2017,“ uviedla Vasilenková.

Rokovania ešte neskončili

Zdravotná poisťovňa považuje za nekorektné, že združenie komentuje neukončený proces rokovaní o navýšení platieb.

„VšZP niekoľkokrát otvorene deklarovala, že medziročne navýši platby, čiže poskytne ambulantnému sektoru o niekoľko desiatok miliónov eur viac v porovnaní s minulým rokom. Zmluvné podmienky so združením Zdravita ešte nie sú uzatvorené, rokovania prebiehajú a až do ich ukončenia zdravotná poisťovňa nebude tento proces komentovať,“ uviedla Vasilenková.

Všeobecná zdravotná poisťovňa verí, že v najbližšom období sa strany dohodnú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa