Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tlakomer.jpg
Foto: Pixabay.com
31. 08. 2018 7:35 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

VšZP a všeobecní lekári chcú znížiť počet odvrátiteľných úmrtí

Jednou z ciest, ako im prechádzať, je čo najskoršia diagnostika a včasná liečba

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) sa zhodli na spoločnej priorite. Podľa ich vyhlásenia chcú znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku. Ročne na ne zomrie 11 tisíc obyvateľov vo veku do 75 rokov, pričom 32 % tvoria ochorenia srdca a ciev a 16 percent je spôsobených cievnou mozgovou príhodou.

Podľa zverejneného vyhlásenia choroby srdca a ciev spôsobia na Slovensku až 52 % všetkých úmrtí. Jednou z ciest, ako tieto štatistiky znížiť, je čo najskoršia diagnostika a včasná liečba.

„Dôležité je, že zo strany zdravotnej poisťovne ide o reálnu efektívnu spoluprácu v záujme našich pacientov. Preplácanie komplexnej starostlivosti o pacientov s odvrátiteľnými ochoreniami u všeobecných lekárov zvýši komfort pacientov, ich bezpečnosť a súčasne zlepší financovanie ambulantného sektora,“ uviedla prezidentka SVLS Monika Palušková.

Vysoký tlak, poruchy premeny tukov a vysoký cholesterol

VšZP zazmluvnila u všeobecných lekárov už v roku 2015 starostlivosť o pacientov s artériovou hypertenziou.

„Na hypertenziu je liečený takmer každý piaty občan Slovenska. VšZP sa preto rozhodla rozšíriť zdravotnú starostlivosť u všeobecných lekárov aj o komplexnú diagnostiku a liečbu zvýšenej hladiny cholesterolu a ostatných porúch premeny tukov,“ doplnila riaditeľka zdravotného a revízneho odboru VšZP Beata Havelková.

VšZP spoločne so SVLS v septembri a októbri organizujú naprieč Slovenskom vzdelávacie podujatia pre všeobecných lekárov, kde im vysvetlia spôsob vykonávania a vykazovania nových zmluvných podmienok VšZP pri manažmente odvrátiteľných ochorení. Stretnutia sa uskutočnia v Starej Turej, Trnave, Martine, Nitre, Zvolene, Poprade, Košiciach a Bratislave.

Odporúčané články

Nemocnica v Levoči volá ženy na mamografiu Prečo nie sme zdraví?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X