VšZP a všeobecní lekári chcú znížiť počet odvrátiteľných úmrtí

Tlakomer.jpg
Foto: Pixabay.com

Jednou z ciest, ako im prechádzať, je čo najskoršia diagnostika a včasná liečba

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) sa zhodli na spoločnej priorite. Podľa ich vyhlásenia chcú znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku. Ročne na ne zomrie 11 tisíc obyvateľov vo veku do 75 rokov, pričom 32 % tvoria ochorenia srdca a ciev a 16 percent je spôsobených cievnou mozgovou príhodou.

Podľa zverejneného vyhlásenia choroby srdca a ciev spôsobia na Slovensku až 52 % všetkých úmrtí. Jednou z ciest, ako tieto štatistiky znížiť, je čo najskoršia diagnostika a včasná liečba.

„Dôležité je, že zo strany zdravotnej poisťovne ide o reálnu efektívnu spoluprácu v záujme našich pacientov. Preplácanie komplexnej starostlivosti o pacientov s odvrátiteľnými ochoreniami u všeobecných lekárov zvýši komfort pacientov, ich bezpečnosť a súčasne zlepší financovanie ambulantného sektora,“ uviedla prezidentka SVLS Monika Palušková.

Vysoký tlak, poruchy premeny tukov a vysoký cholesterol

VšZP zazmluvnila u všeobecných lekárov už v roku 2015 starostlivosť o pacientov s artériovou hypertenziou.

„Na hypertenziu je liečený takmer každý piaty občan Slovenska. VšZP sa preto rozhodla rozšíriť zdravotnú starostlivosť u všeobecných lekárov aj o komplexnú diagnostiku a liečbu zvýšenej hladiny cholesterolu a ostatných porúch premeny tukov,“ doplnila riaditeľka zdravotného a revízneho odboru VšZP Beata Havelková.

VšZP spoločne so SVLS v septembri a októbri organizujú naprieč Slovenskom vzdelávacie podujatia pre všeobecných lekárov, kde im vysvetlia spôsob vykonávania a vykazovania nových zmluvných podmienok VšZP pri manažmente odvrátiteľných ochorení. Stretnutia sa uskutočnia v Starej Turej, Trnave, Martine, Nitre, Zvolene, Poprade, Košiciach a Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SVLS Spoločnosť všeobecných lekárov SlovenskaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa