Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VšZP
Foto: SITA / Ján Lörincz
6. 10. 2016 13:24 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

VšZP zosobní pokutu bývalým štatutárom

Marcel Forai, Antónia Borovková a Miroslav Vaďura sa zložia na 15 tis. eur rovným dielom

Pokutu za zmluvy s firmami tety Anky zosobní Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bývalým štatutárom.

„Predstavenstvo VšZP na základe odporučenia škodovej komisie rozhodlo, že škodu vo výške 15 tis. eur si uplatní voči štatutárnemu orgánu spoločnosti, ktorý pôsobil v období, keď boli podľa rozhodnutia ÚDZS porušené zákonné povinnosti,“ informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

V období, v ktorom boli podľa rozhodnutia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) porušené zákonné povinnosti, boli členmi predstavenstva Marcel Forai, Antónia Borovková a Miroslav Vaďura.

Všetkým trom bývalým členom predstavenstva poisťovňa pošle výzvu na úhradu. VšZP si uplatňuje škodu voči všetkým bývalým členom predstavenstva spoločne a nerozdielne. Pokiaľ na základe výzvy škoda nebude uhradená, VšZP sa so svojím nárokom obráti na súd.

Za zmluvy s Kostkom si škodu uplatňujú v trestnom konaní

„Škodu vo výške 75 tis. eur si VšZP uplatnila v prebiehajúcom trestnom konaní,“ dodala Balážová. Pokutu 75 tis. eur udelil ÚDZS poisťovni za zmluvy s prevádzkovateľom Kliniky Kostka.

Úrad vykonal vo VšZP dohľad, ktorý ukončil v lete tohto roku. Jeho predmetom bolo dodržiavanie podmienok pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej a lekárenskej starostlivosti a úhrada za zdravotnú starostlivosť u takmer 40 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2015.

Išlo o približne 50 zmlúv, pričom každá zmluva obsahovala v priemere 19 dodatkov. Boli medzi nimi aj medializované zmluvy uzatvorené s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti Welix s.r.o., Medical Cassovia s.r.o., Bravia s.r.o., Brilance s.r.o. (firmy spojené s príbuznou bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia Annou „tetou Ankou“ Sučkovou – pozn. red.) a Endotop, s.r.o.

Forai odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa VšZP v septembri 2015 po zverejnení informácií o zmluvách medzi štátnou poisťovňou a spoločnosťami jeho blízkej príbuznej Anny Sučkovej. Ostal však pracovať vo VšZP.

Po zmene vlády a ministra zdravotníctva Forai v apríli tohto roku dohodou skončil pracovný pomer s VšZP.

Odporúčané články

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X