Vylúčenie teórie o laboratórnom pôvode koronavírusu považuje šéf WHO za predčasné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: archívne, Jean-Christophe Bott/Keystone/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus pripustil, že vylúčenie možnej spojitosti medzi pandémiou COVID-19 a únikom z laboratória, bolo predčasné. Vyjadril sa tak vo štvrtok a zároveň vyzval Čínu, aby bola transparentná.

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom u ľudí identifikovali v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan.

Nehody sa v laboratóriách stávajú

Medzinárodný tím, ktorý tento rok vycestoval do Číny s cieľom vyšetriť zdroj pandémie, mal podľa jeho slov problémy dostať sa k potrebným neupraveným dátam.

WHO preto podľa neho žiada Čínu, aby „bola transparentná, otvorená a spolupracovala, najmä v súvislosti s informáciami a neupravenými dátami“, o ktoré žiadali už v počiatočných dňoch pandémie.

Novinárom tiež povedal, že sa objavil „predčasný tlak“ na vylúčenie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho vládneho laboratória vo Wu-chane. V marci pritom samotná WHO zverejnila správu, v ktorej konštatovalo, že laboratórny únik je „extrémne nepravdepodobný“.

„Ja sám som bol laboratórny technik. Som imunológ a pracoval som v laboratóriu. Nehody v laboratóriách sa stávajú,“ skonštatoval Tedros a dodal, že „je to bežné“.

Čína ukazuje na zahraničie

Teória, že pandémia sa mohla nejakým spôsobom začať v laboratóriu a možno i s upraveným vírusom, nabrala v posledných mesiacoch na intenzite, najmä po tom, ako americký prezident Joe Biden v máji nariadil preskúmanie materiálov tajných služieb.

Čína to rázne odmietla s tým, že pokusy spojiť pôvod pandémie s laboratóriom, sú politicky motivované a zároveň naznačila, že vírus môže pochádzať zo zahraničia.

Na jarnom stretnutí ministrov zdravotníctva dokonca Čína konštatovala, že budúce pátranie po pôvode COVID-19 by malo pokračovať v iných krajinách.

Väčšina vedcov predpokladá, že koronavírus pochádza od netopierov, no presný spôsob, ako prvý raz preskočil na ľudí, nie je jasný – či už to bolo prostredníctvom nejakého medzihostiteľa alebo inak. Presné určenie prirodzeného pôvodu takéhoto vírusu však zvyčajne trvá aj niekoľko desaťročí.

WHO nedokázala získať údaje

Podľa Tedrosa je pre určenie toho, či pandémia má nejakú súvislosť s laboratóriom, „dôležité skontrolovať, čo sa stalo, najmä v našich laboratóriách“.

„Potrebujeme informácie, priame informácie o situácii v tomto laboratóriu pred pandémiou i na jej začiatku,“ skonštatoval šéf WHO s tým, že keď budú mať k dispozícii úplné informácie, budú môcť vylúčiť súvislosť s laboratóriom a preto je spolupráca Číny kľúčová.

V priebehu pandémie však Tedros opakovane chválil Čínu za rýchlosť a transparentnosť, napriek tomu, že iní predstavitelia WHO sa sťažovali na zahmlievanie zo strany čínskych kolegov.

Viacerí odborníci na verejné zdravie tiež vyzývali na nezávislé vyšetrovanie s tým, že WHO na to nemá politický vplyv a za viac ako rok nedokázala od Číňanov získať potrebné údaje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia