WHO pozastavila výskum hydroxychlorochínu ako lieku na koronavírus

Hydroxychlorochín
Foto: ilustračné, SITA/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dočasne pozastavila výskum hydroxychlorochínu, ktorý sa používa pri liečbe malárie, ako potenciálneho lieku na ochorenie COVID-19. Počas brífingu v Ženeve to oznámil jej generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť jeho použitia, píše spravodajský portál CNN.

Výskum je súčasťou väčšej štúdie zameranej na viacero potenciálnych liekov proti novému koronavírusu. Takzvaný Solidarity Trial zahŕňa aktívny nábor pacientov z viac ako 400 nemocníc v 35 krajinách a je globálnym výskumným úsilím o nájdenie bezpečnej a efektívnej liečby. Všetky ostatné odnože štúdie naďalej pokračujú.

Viac o téme: Koronavírus

Rozhodnutie pozastaviť výskum prišlo po tom, čo v piatok vyšla v odbornom časopise The Lancet štúdia, ktorá poukázala na to, že u ťažko chorých pacientov s COVID-19, ktorých liečili s hydroxychlorochínom a chlorochínom, bola väčšia pravdepodobnosť úmrtia. Šéf WHO uviedol, že použitie hydroxychlorochínu v ich štúdii teraz preskúmava nezávislá výkonná skupina.

Tieto obavy sa týkajú využitia hydroxychlorochínu a chlorochínu pri COVID-19. Chcel by som zopakovať, že tieto lieky sa všeobecne považujú za bezpečné na použitie u pacientov s autoimunitnými chorobami alebo maláriou,“ zdôraznil Ghebreyesus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus