Záchranári v utorok ošetrili 74 pacientov, ktorí skolabovali z tepla

Horucava
Foto: SITA/Branislav Bibel

Záchranári v utorok ošetrili 74 pacientov, ktorí skolabovali z tepla. Informovala o tom hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Počet kolapsov v utorok bol najvyšší za posledných 13 dní.

Najviac výjazdov zaznamenali v Košickom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc deväť pacientov, najmenej zásahov mali v Trnavskom a Trenčianskom kraji, v ktorých skolabovali traja pacienti.

Dbajte na prevenciu

Záchranári opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu – treba sa zdržiavať v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 hod do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim. Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

„Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ upozornila Krčová.

Extrémne teploty ešte zajtra

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu majú vysoké teploty ešte tento týždeň pretrvávať.

Aj na štvrtok vydal ústav výstrahu pred teplom, maximálna denná teplota sa má pohybovať do 34 stupňov Celzia.

V piatok sa má ochladiť na maximálne 31 stupňov, výstrahu SHMÚ nevydal. Cez víkend by podľa predbežných predpovedí malo prísť výraznejšie ochladenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom