ZAP: Kolaps ambulancií je len otázkou času

Lekar
Foto: Thinkstock
Ambulantný sektor treba dofinancovať, hovorí Zväz ambulantných poskytovateľov. rozpočet je nedostatočný.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa plne stotožňuje s vyjadreniami Asociácie súkromných lekárov SRo neudržateľnosti situácie v slovenskom zdravotníctve. Ako informovala ZAP, hroziaci kolaps ambulantného sektora je na spadnutie.

Podľa zväzu je nereálne, aby bola sadzba poistného za poistencov štátu nižšia ako na úrovni 5% z vymeriavacieho základu. „Pochovaniu ambulantného sektora môže zabrániť len jeho adekvátne dofinancovanie a zatraktívnenie najmä pre mladých lekárov,“ uviedol vo svojom vyhlásení ZAP.

„Ak má štát záujem o ochranu zdravia svojich občanov a chce zabezpečiť fungujúce zdravotníctvo, nie je normálne, aby pristupoval na nesystémové, maximálne kvartálne plátanie dier nášho zdravotného systému,“ píše zväz.

Je podľa neho neprípustné, aby v roku, pre ktorý bol v kapitole zdravotníctvo vládou SR schválený historicky najvyšší rozpočet, ale i historicky najnižšia platba za poistencov štátu, bol tento „top“ rozpočet vyčerpaný už po prvom kvartáli roku 2019. Ako upozorňuje, nezohľadňuje ani štátom prijaté sociálne opatrenia a balíčky pre zdravotníckych pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyZAP Zväz automobilového priemyslu SR