Zápal pľúc postihuje na Slovensku ročne 35-tisíc ľudí, rizikové skupiny sa môžu chrániť očkovaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zápal pľúc, pneumokoky, pneumónia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V rebríčku najčastejších príčin hospitalizácie sa na Slovensku dlhodobo umiestňuje zápal pľúc – pneumónia.

Na Slovensku ročne postihuje 35-tisíc ľudí. Zároveň patrí medzi ochorenia s najdlhšou ošetrovacou dobou v nemocnici. Rizikoví sú seniori a chronicky chorí pacienti.

Úroveň zaočkovanosti je nízka

Ochorenia dýchacej sústavy sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí, hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach a rakovine.

Stopercentná zaočkovanosť cieľovej populácie dospelých na Slovensku proti pneumokokom by podľa výpočtov zabránila 4,5 tisíca prípadom pneumokokového zápalu pľúc, z toho 600 úmrtiam ročne.

Kým v zariadeniach sociálnych služieb sú niektoré očkovania povinné, úroveň zaočkovanosti populácie je stále nízka.

„V súvislosti s neustále sa zvyšujúcou rezistenciou baktérií na antibiotiká sa komplikuje aj liečba pneumokokového zápalu pľúc, najmä u rizikových skupín, kvôli ich zhoršenej imunitnej schopnosti hrozia komplikácie, ktoré môžu viesť k hospitalizácii alebo úmrtiam. Pokiaľ sa títo ľudia očkujú, vytvorí sa dostatočná imunitná odpoveď na to, aby ochorenie aj v prípade, že sa nakazia, prekonali s miernejším priebehom,“ uviedla pneumologička Katarína Dostálová.

Prevencia je lepšia než liečba

V odborných kruhoch existuje konsenzus, že je lepšie pneumokokovej pneumónii predchádzať, než sa spoliehať na liečbu. Dostupnou prevenciou je očkovanie proti pneumokokovým infekciám.

Pred zápalom pľúc je možné sa chrániť očkovaním. „Očkovanie proti pneumokokovým infekciám chráni pred nebezpečným priebehom zápalu pľúc a nie je viazané na ročné obdobie. Apelujeme najmä na seniorov a chronicky chorých pacientov, aby využili túto účinnú, plne hradenú formu prevencie,“ dodáva lekárka Soňa Ostrovská.

V období chrípkovej očkovacej sezóny je možné podať vakcínu proti chrípke súbežne s vakcínou proti pneumokokom počas jednej návštevy lekára, každú do iného ramena.

Očkovanie proti pneumokokom je však možné absolvovať kedykoľvek počas celého roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína DostálováSoňa Ostrovská